Lidovci odsoudili útoky Zemana a Agrofertu na ČT. Avizují veto
Politici a Česká televize
Vládní lidovci odsoudili sílící útoky na veřejnoprávní média a zavázali se bránit jejich svobodu i právem veta na koaličních jednáních. Varují například před snahami sešněrovat Českou televizi a Český rozhlas zrušením koncesionářských poplatků a kritizují snahu Agrofertu zrušit nepohodlné pořady. „Za naprosto nepřijatelné pak považujeme zastrašování redaktorů a snahu o jejich potrestání coby odvetu za reportáže o politicích,“ tvrdí KDU-ČSL.
Lidovci se v otázce svobody médií hlasitěji ozvali před týdnem, když se na veřejnosti objevila zpráva o stížnosti Agrofertu na Reportéry ČT. Čtyři reportáže pořadu byly kritické k této firmě a také k jejímu majiteli – vicepremiérovi Andreji Babišovi (ANO). Management společnosti apeloval na Radu ČT, aby zjednala nápravu, televize od podobných pořadů upustila a redaktoři i jejich nadřízení byli potrestáni.
Čtěte také: Babišův Agrofert si stěžuje na Reportéry ČT, žádá jejich potrestání
Jako za komunistů. Lidovci i ODS odsuzují útok Agrofertu
„Potrestání konkrétních redaktorů nebo zastavení pořadu je nepřípustná snaha se nabourat do ústavou zaručených práv. A domnívám se, že je to i precedent. Jde o snahu ovlivnit nezávislost veřejnoprávního média,“ varoval pak před týdnem vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Lidovci nyní svůj postoj rozšířili. „KDU-ČSL se znepokojením sleduje výpady proti svobodě veřejnoprávních médií, které se v poslední době množí ze strany koaličních partnerů, od prezidenta a jeho okolí,“ uvedli ve stranickém prohlášení a dodali: „Zastáváme názor, že případné oprávněné námitky vůči vysílání konkrétních pořadů České televize a Českého rozhlasu mají být ze strany politiků a v politice působících subjektů řešeny primárně soudními žalobami – stejně jako v případě soukromých médií.“
KDU-ČSL se pak v prohlášení distancovala od návrhů zrušit či výrazně omezit koncesionářské poplatky, stejně jako od návrhů Agrofertu zrušit vysílání nepohodlných pořadů a potrestat jejich autory.
Nejmenší vládní strana připomněla, že politici mají možnost ovlivňovat složení mediálních rad. A musí tak odolat pokušení, aby skrze tyto orgány řešili své osobní stížnosti. „Stejně tak je nevhodné navrhovat zrušení či omezení koncesionářských poplatků v souvislosti s nespokojeností s konkrétním vysíláním. Za naprosto nepřijatelné pak považujeme zastrašování redaktorů a snahu o jejich potrestání coby odvetu za reportáže o politicích,“ zmínili lidovci.
Čtěte také: Zeman: ČT je do značné míry ovlivňována TOP 09
Zrušení poplatků ČT? ‚Zeman jen vydírá kvůli Rusku‘
KDU-ČSL se pak v prohlášení distancovala od návrhů zrušit či výrazně omezit koncesionářské poplatky, stejně jako od návrhů Agrofertu zrušit vysílání nepohodlných pořadů a potrestat jejich autory. Lidovci naopak přivítali vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který se postavil za svobodu slova. „KDU-ČSL se zavazuje, že bude bránit přijetí jakýchkoli restrikcí vůči svobodě médií a případně v rámci koaličních jednání použije i právo veta, aby zabránila jejich přijetí v parlamentu,“ dodala strana.