NEJ selfíčka v masovém hrobě. Izraelce rozčiluje chování turistů

Památník v Berlíně

NEJ selfíčka v masovém hrobě. Izraelce rozčiluje chování turistůFOTOGALERIE
Projekt Yolocaust upozorňuje na nevhodné chování návštěvníků památníku židovských obětí holokaustu v Berlíně. Foto: Foto: yolocaust.de / koláž: Echo24
10
Panorama
Echo24
Sdílet:

Proti návštěvníkům památníků, kteří se na pietních místech neumí patřičně chovat se rozhodl bojovat izraelský spisovatel a satirik Shahak Shapira. Ten na své facebookové stránce uveřejnil online projekt, na kterém se zaměřil na nepatřičné fotky od různých uživatelů sociálních sítí. Projekt Yolocaust se tak hned stal virálním a má již tisíce sdílení.

Izraelského satirika Shahaka Shapira už přestaly bavit fotky od některých návštěvníků berlínského památníku obětí holokaustu. Rozhodl se tak bojovat proti uživatelům, kteří se snaží získat tu nejlepší a nejpovedenější fotku na svůj profil. Shapira tak sesbíral fotky ze sociálních sítí Facebook, Instagram a Tinder a zasadil jejich pózy do černobílých fotografií z dob holokaustu.

Na náhledu fotky je vždy zobrazena původní fotka se stejným popiskem od uživatele, který ji pořídil. Při přejetí kurzoru se však fotka černobíle zbarví a návštěvník se tak ocitne ve stejné póze na místě z dob holokaustu. V masových hrobech se tak například usmívají mladí lidé nebo veselý muž skáče po hromadě těl v jednom z koncentračních táborů.

Stránka se tak záhy stala virální a má již tisíce sdílení. Samotný autor chtěl jen upozornit na nevhodnost chování některých návštěvníků. „Skoro 10 000 lidí navštíví památník každý den. Mnozí z nich si pořizují praštěné fotky, skákají a jezdí na kolech po 2 711 betonových deskách o rozloze 19 000 m²,“ píše Shapira na stránce yolocaust.de.

Berlínský památník má podle autora stránky velmi rozdílné znázornění. „Přesný význam a role památníku holocaustu je kontroverzní. Pro mnohé šedé kvádry symbolizují hroby šesti milionů Židů, kteří byli zavražděni a pohřbeni v masových hrobech, případně šedý popel, do kterého byli spáleni v táborech smrti,“ napsal umělec na webu projektu.

Čtěte také: Eichmann ořezával tužky. Vyhubení Židů zpečetili nacisté za 90 minut

Téměř neznámý hrdina. Čech zachránil tisíc židovských dětí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články