Prasklý památník Díky, Ameriko! se asi bude bourat

Poškození památníku

Prasklý památník Díky, Ameriko! se asi bude bouratNOVÉ
Plzeňský památník Díky, Ameriko! Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Aktron
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Hlubokými prasklinami poškozený památník Díky, Ameriko! v Plzni se nejspíš bude muset zbourat. Nasvědčují tomu předběžné výsledky měření obou více než 12tunových žulových pylonů, které tu koncem února provedli restaurátoři a statici. Pravý pylon má viditelnou prasklinu, stavebně mnohem hůř je na tom druhý pylon blíž k Americké třídě, uvedl středeční Plzeňský deník.

„Oficiální vyjádření očekáváme, ale s ohledem na dílčí zprávy to vypadá, že by se vyplatilo oba pylony vybourat sbíječkou a nahradit novými žulovými kvádry,“ řekl starosta třetího obvodu Radislav Neubauer (ČSSD). I kdyby se oprava poškozeného pylonu ukázala jako schůdná, až výměnou kvádrů by byl podle starosty definitivně bezpečný. Znamenalo by to ale několikamilionovou investici a nejspíš i dohady o nové podobě památníku.

„Bylo by to politické rozhodnutí,“ míní projektant současného monumentu architekt Jan Soukup. Je jedním ze členů týmu odborníků, kteří provedená měření v pylonech vyhodnocují. Prozatím navrhl jejich zabandážování.

Čtěte také: To tenkrát v čtyřicátom pátom... Plzní opět jely americké tanky

„Je to průšvih,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Před definitivním rozhodnutím chce počkat na verdikt odborníků. Připouští však, že letošní Slavnosti svobody to může zkomplikovat. Zejména pietní akt u pomníku, který už je kvůli bezpečnosti obehnán zátarasy.

Náhradním řešením by bylo přesunutí aktu k loni odhalenému památníku generálu Pattonovi v sadovém okruhu u Velkého divadla. Představuje generálův profil a mezi lidmi vzbudil rozruch. Radnice už oznámila, že při letošních květnových oslavách bude chybět i tradiční konvoj historických vozidel Convoy of Liberty.

Žula na pomník byla vytěžena v lomu Řásná u Mrákotína, kamenné kvádry darovala po revoluci městu soukromá firma. Základní kámen pomníku byl položený už v roce 1990.

Čtěte také: Je lepší uctít prvního letce sloupem, nebo realistickou sochou?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články