6 Evropská legislativa od května

Podívejte se na drastické obrázky na cigaretách. Budou v Česku

, NOVÉ

Témata: , ,

Na krabičkách cigaret bude od května nově celkem 42 odstrašujících obrázků, ukazujících zdravotnické problémy, které jsou spojené s kouřením cigaret. Obrázky budou na krabičkách cigaret z obou hlavních stran a budou muset zabírat 65 procent obalu. Budou rozdělené do tří částí, střídat se budou po roce. Novela do budoucna počítá i se zákazem prodeje cigaret se specifickou příchutí. Cílem je snížit počet kuřáků v ČR.

Nové nařízení bude platit pro celou Evropskou unii od 20. května, ministerstvo zemědělství předpokládá, že jej zákonodárci stihnou schválit. Resort chce do května připravit a schválit finální znění vyhlášky, která stanoví podrobnosti, jako je velikost písma odrazujících nápisů na krabičkách. Všechny obrázky jsou na webu s evropskou legislativou.

Obrazová varování ukazují například mrtvolu v pytli s nápisem, že kouření způsobuje infarkt, či plíce s rakovinou. Drastické obrázky také ukazují dítě, které má dudlík s cigaretou a s informací, že u dětí kuřáků je vyšší pravděpodobnost, že začnou kouřit. Kuřáci se z obrázku s rodiči nad dětskou rakví také dozví, že kouření může zabít jejich nenarozené děti.

Varování bude muset být i na elektronických cigaretách. Určitou výjimku by podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měly mít doutníky.

Novela navíc zakáže prodej cigaret s jinou než charakteristickou tabákovou příchutí. Zakázán bude i prodej orálního tabáku, tedy tabákového prášku, který se samovolně rozpouští v ústech. Výjimku na jeho prodej bude mít v rámci EU jen Švédsko.

Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně podoby krabiček zvýšit. Vládní novela ale počítá s tím, že změna bude znamenat pro výrobce jednorázové náklady ve výši 200 až 300 milionů korun.

Novelu zákona o potravinách, která změny do české legislativy přináší, aktuálně projednává sněmovní zemědělský výbor.

Čtěte také: Zakažte kouření lidem narozeným po roce 2000, žádají lékaři

Čtěte také: Prodej cigaret se zakazuje, rozhodl turkmenský diktátor

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.