1 'VYCHOVÁME NEKUŘÁCKOU GENERACI'

Zakažte kouření lidem narozeným po roce 2000, žádají lékaři

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Norští lékaři nyní přišli s velice svérázným návrhem. Po norské vládě totiž požadují, aby plošně zakázala kouření lidem narozeným po roce 2000. A to i v době, kdy dosáhnou plnoletosti. Norští lékaři by tak podle vlastních slov chtěli v příštích dvaceti letech vychovat „nekuřáckou generaci“.

Přestože už v současné době platí zákaz kouření pro Nory mladší osmnácti let, lékaři chtějí zajít ještě dál. Podle návrhu, který představili tamní vládě, by totiž lidé narození po roce 2000 měli mít doživotní zákaz kupovat si cigarety. S odvoláním na norská média o tom informuje server The Local.

„Dlouho jsme zastávali politiku vymýcení kouření před rokem 2035. Toto je opatření, které by nám mělo pomoct dosáhnout tohoto cíle. Chceme mít nekuřáckou generaci,“ řekla k novému návrhu šéfka Norské lékařské asociace (NLA), což je organizace, která sdružuje více než 90 % norských lékařů.

Předsedkyně NLA jedním dechem dodala, že návrh lékařů by kouření nekriminalizoval – cílem je podle nich jen ztížit přístup mladých lidí k cigaretám. „Kouření by nemělo být zakázané, chceme jen, aby mladí lidé nezačínali kouřit,“ řekla norskému listu Aftenposten.

Z jejího vyjádření je zřejmé, že pokud by lékaři chtěli návrh prosadit v současné podobě, muselo by se jim to povést do roku 2018, kdy začnou dospívat první Norové narození v novém tisíciletí. Lidí, kteří se narodili před rokem 2000, by se naopak nové opatření nemělo týkat vůbec.

Lékaři se podle šéfky NLA domnívají, že se jim návrh v severské zemi podaří prosadit. Politici největších norských stran, které oslovil list Aftenposten, nicméně uvedli, že podle nich je návrh lékařů v současné době nerealizovatelný.

Čtěte také: Nevolejte na kuřáky hned policii, prosí restauratéři

‚Jednu rakovinu plic.‘ Protikuřácká kampaň kuřáky rozčílila

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.