Vzpoura spisovatelů: Jsme proti ceně pro Charlie Hebdo

Rozpory uvnitř PEN klubu

Vzpoura spisovatelů: Jsme proti ceně pro Charlie HebdoNOVÉ 3
Panorama
Echo24
Sdílet:

Celkem 145 spisovatelů se zatím podepsalo pod dopis, který odsuzuje plánované udělení ceny amerického PEN klubu časopisu Charlie Hebdo. Autoři jako Michael Cunningham, Junot Díaz, Lorrie Mooreová nebo Eric Bogosian tvrdí, že ač jsou pro svobodu slova, zobrazování proroka Mohameda může být vnímáno jako šíření dalšího utrpení, informuje The New York Times.

Známí američtí spisovatelé jako Junot Díaz, Lorrie Mooreová, Joyce Carol Oatesová, Eric Bogosian nebo Michael Cunningham patří mezi 145 spisovatelů, kteří podepsali dopis protestující proti rozhodnutí amerického PEN centra, které má 5. května zástupcům novinářů z francouzského Charlie Hebdo předat cenu klubu.

Spisovatelé sice ocenili „odvahu svobody projevu“ ale zároveň uvádějí, že není důvod zveřejňovat např. satirické podoby proroka Mohameda, které „mohou být vnímány jako nástroj působící další ponížení a utrpení“ mezi francouzskými muslimy.

„Je jasné a nepopíratelné, že vražda tuctu lidí v kancelářích Charlie Hebdo je odporná a tragická událost,“ uvádí se v dopise spisovatelů. „Co ale není tak jasné, ani nepopíratelné je rozhodnutí udělit cenu za odvážné projevení svobody projevu Charlie Hebdo nebo jaká přesná kritéria byly použity, aby se došlo k tomuto rozhodnutí.“

Spisovatelé protestující proti rozhodnutí amerického PEN klubu volí slova opatrně a snaží se brát maximální ohled na tragický osud zavražděných novinářů.

Čtěte také: Mohameda už kreslit nebudu, říká Luz z Charlie Hebdo

Sám PEN klub pak na svých webových stránkách uvedl, že ocenit Charlie Hebdo „není snahou ostrakizovat nebo urazit muslimy, ale spíše důrazně odmítnout úsilí minoritní skupiny radikálních extremistů zakázat rozsáhlé kategorie svobody slova“. Zároveň zástupci PEN klubu uvedli, že v rámci online diskuze dá prostor všem kolegům, kteří se k věci chtějí vyjádřit.

„PEN neexistuje jen proto, aby dával podporu za projevení svobody slova, ale také proto, aby zhodnotil, selektivně urážlivý materiál: materiál, který zesiluje antiislámské, antimaghrebské a antiarabské nálady nyní již převládající v západním světě,“ stojí dále v dopise.

Celkem šest autorů podepsaných pod zněním tohoto dopisu mělo být zároveň přítomno na čtvrtečním plánovaném gala večeru, svojí neúčast už podle The New York Times potvrdili. Romanopisec a jeden ze signatářů dopisu Teju Cole v emailovém vyjádření uvedl, že podpisy stále shání a posléze je předá vedení PEN klubu.

Čtěte také:Charlie Hebdo, islamofob roku, vyhlásila komise radící OSN

Mým muslimským studentům: I pro mě byl Charlie na hraně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz