Když policie nepomáhá a nechrání. Ale mlátí

Komentáře
Sdílet:

Představte si, že by někdo v neděli dopoledne - když to nedovoluje obecní vyhláška - sekal hlučnou sekačkou trávu na zahradě nebo cirkulárkou řezal dřevo a kvůli tomu by na něj vlétli policejní těžkooděnci a zbili ho obušky.

Že je to nesmysl? Jenže prakticky totéž se stalo před pražským derby Sparta – Slavia na pražském Čechově mostě. Za to, že tam slávističtí fanoušci začali odpalovat zábavní pyrotechniku (v době, kdy to nepovoluje magisterská vyhláška), dostali obušky nejen po zádech, ale i po hlavách.

Tekla krev. A to i přesto, že organizátoři slávistického pochodu předem nahlásili, že petardy a světlice odpálí právě na Čechově mostě (nad řekou, kde nemohou nikoho ohrozit) a pak mezi sebou vyberou peníze na pokutu. Bylo to tak i loni, předloni a předpředloni...

Česká policie, respektive někteří její velitelé mají pořád problém s tím, aby rozpoznali, kdy mají „pomáhat a chránit“ a kdy vytáhnout obušek a mlátit.

Slávistický průvod, který spíš připomínal karneval a kde bylo i spoustu lidí ve skoro dětském věku, nerozbíjel výlohy, nemlátil kolemjdoucí, nezapaloval zaparkovaná auta. Přesto dostali slávisté nabančeno.

Když o čtrnáct dní dříve řádili fanoušci v hledišti stadionu na ostravských Bazalech, policie byla podle televizních záběrů skoro jako beránek. Opravdu si policisté nedokázali od svých zdrojů získat informace, že na stadionu hrozí průšvih?

Bezprostředně po incidentu v Ostravě se strhla tradiční politicko-sportovně-mediální protiakce: takhle to prostě s těmi chuligány na stadionech nejde!

A v této atmosféře se stovky slávistů vydaly na derby na Letnou. Pokud chtěly ukázat, že patří k červenobílým a zároveň neriskovat střet se sparťanskými fanoušky, průvod pod policejní ochranou byl bezpečný způsob, jak se dostat na stadion. Pokud proti nim ovšem nenastoupí těžkooděnci, jejichž velitelé se neřídili ani tak zákonným principem „přiměřeného zásahu“, ale byli spíš pod tlakem společenské objednávky pořádně to těm fotbalovým chuligánům nandat.

Dobře to vystihl jeden ze slávistických funkcionářů: "Policisté na Čechově mostě zakročili u případu, který nebyl problém. Problém byl na Bazalech."

ČTĚTE TAKÉ: Policie porušila dohodu a zbila nás, zlobí se slávisté

Není to jediný takový případ z poslední doby. Před pár měsíci plzeňský krajský soud pravomocně rozhodl, že policejní zásah proti blokádníkům u Ptačího potoka na Šumavě byl nezákonný. Zásahová jednotka tam v létě 2011 odvlekla demonstranty, kteří vlastními těly bránili kácení stromů (též nezákonné), o čemž rozhodlo vedení šumavského národního parku. A policisté s blokádníky taky nejednali zrovna v rukavičkách.

"Odpůrce (policie) musel nebo alespoň měl vědět, že svým zákrokem poskytuje ochranu nezákonné těžbě na území národního parku, a to v demokratickém právním státě tím nejhorším možným způsobem, násilným zásahem proti demonstrantům," konstatoval soud.

Policie si prostě nezjistila, na čí straně je zákon a kdo ho porušuje.

Mimochodem: o zásahu proti blokádníkům na Šumavě rozhodl plzeňský krajský policejní ředitel Jaromír Kníže, který v roce 2005 řídil policejní zásah proti účastníkům CzechTeku v Mlýnci na Tachovsku.

Policisté tehdy rozehnali technoparty neobyčejně tvrdě a zranili desítky lidí. Jedné dívce dokonce zlomili úderem obušku žebro, které jí pak propíchlo plíci. Nebýt rychlé lékařské pomoci, hrozila jí smrt. Někdejší ombudsman Otakar Motejl posléze označil celý zásah za nepřiměřený.

Za CzechTek, za šumavský zákrok proti blokádníkům ani za zmlácení slávistických fanoušků zatím nebyl nikdo potrestán. Ale kdo ví. Třeba nastoupí těžkooděnci a viníky pořádně přetáhnou obuškem.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz