Krutovláda a vražda syna. Ivan IV. bude mít v Rusku první sochu

KONTROVERZNÍ NÁPAD ÚŘADŮ

Krutovláda a vražda syna. Ivan IV. bude mít v Rusku první sochuNOVÉ
Ivan Hrozný zabíjí svého syna Ivana. Obraz od Ilji Repina z let 1870-1873. Foto: FOTO: Wikimedia Commons
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Car Ivan Hrozný proslul jako sice schopný a vzdělaný panovník, který ale nemilosrdně zasahoval proti domnělým i skutečným nepřátelům a jeho tajná policie sužovala obyvatelstvo. Na sklonku života zmlátil svou těhotnou snachu a smrtelně zranil železnou holí syna proto, že se manželky zastal. Přesto se na jeho hodnocení Rusové neshodnou a úřady mu chtějí postavit pomník ve městě Orjol. Místní ale mají jasno – sochu krutovládného cara rozhodně nechtějí. Informoval o tom server americké rozhlasové stanice Svobodná Evropa.

Proti nápadu orjolských úřadů postavit ve městě sochu k uctění cara Ivana IV., která bude vůbec první svého druhu v celém Rusku, se místní obyvatelé ohradili. „Za 500 let NIKDO nevztyčil sochu Ivana Hrozného,“ napsala na sociální sítí VKontakte Natalja Golenková, která je jednou z odpůrců.

Aktivistka upozornila na to, že socha není zapracovaná ani v Pomníku Tisíciletí Ruska ve Velkém Novgorodě. Ten zobrazuje 129 lidských postav včetně významných vládců. Je zde vyobrazen například Petr I.

Lidem vadí i místo, kde má socha stát. Úřady vybraly prostor sousedící s dětským divadlem. Místní namítají, že se zde konají různé festivaly a socha takové akce znemožní. Navíc je podle nich místo památkově chráněné a pomník zde proto nemá co dělat. Založili i petici, ke které připojilo svůj podpis několik stovek lidí.

Úřady ale trvají na svém, sochu chtějí odhalit na výročí 450 let od doby, kdy Ivan IV. město Orjol založil. Na námitky místních nedbá ani gubernátor Orelské oblasti Vadim Potomskij. „Socha nebude nikomu vadit,“ prohlásil.

Ivan IV. zůstává kontroverzní postavou ruské historie, ke které pravoslavná církev zachovává neutrální postoj. Někteří ho mají za krutovládce, jiní prosazují jeho svatořečení. Byl od roku 1533 moskevským velkoknížetem a od roku 1547 prvním ruským carem. Kromě rodinné tragédie, při které zemřel jeho syn a snacha přišla o dítě, proslul také zavedením opričniny.

Jednalo se o zvláštní správní systém, který zahrnoval také opričné vojsko. Původně to bylo tisíc mužů z carovy osobní gardy, která sloužila posléze jako tajná policie. Tito vojáci vyslýchali a mučili údajné nepřátele cara. Pořádali proti nim trestné výpravy, konfiskovali jejich majetek a masově je popravovali.

Čtěte také: Sovětské sochy z Litvy si rádi vezmeme, vzkazují Rusové

Ze sochy Lenina je Darth Vader. Revolucionář ale hibernuje uvnitř

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články