Proti Kleslové se bouří opozice. Starostka prý odsouvá problémy

starostka nesvolala zastupitelstvo

Proti Kleslové se bouří opozice. Starostka prý odsouvá problémyNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Měsíce se vlekoucí problémy s IT, nová kauza Horského hotelu na Černé hoře, v níž padlo několik trestních oznámení, i rozpočet na příští rok. Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO) nesvolala prosincové zastupitelstvo a opozice se bouří, že se opět nebudou řešit zásadní otázky fungování městské části. Kleslová se podle TOP 09 a koalice VLASTA jen schovává před problémy a nechce čelit tlaku. Před zastupiteli se neukázala od chvíle, kdy začala opozice mluvit o pokusu o její odvolání. Starostka argumenty opozice odmítla jako absurdní.

Opozičním zastupitelům v desáté městské části především vadí, že se na posledním zastupitelstvu, kde se řešila běžná agenda, sešli v září. Říjnové zastupitelstvo se věnovalo výhradně otázce budoucnosti IT a poté se už zastupitelé neviděli.

„Starostka Kleslová prosincové zastupitelstvo prostě nesvolala. Městská část přitom nemá od zastupitelstva schválena pravidla rozpočtového provizoria. Tento nedostatek je pod sankcí. Starostka nás do konce roku měla seznámit i s budoucností obecních novin, které nechala zrušit. Shrneme-li to, paní Kleslová nekoná, i když musí konat, a věci, které jsou jí nepříjemné, odkládá. Je to neprofesionální a trapné,“ kritizuje Kleslovou zastupitel VLASTY Pavel Mareš.

Koalice VLASTA, která se dlouhodobě netají svou touhou Kleslovou svrhnout, už starostku vyzvala k neprodlenému svolání zastupitelstva. Jedním z hlavních důvodů je kauza Horského hotelu. Ten koupila městská část v roce 2008 za 48 milionů a podobnou částku následně zaplatila za opravy, které ale byly podle opozice o stovky procent předražené. Nadační fond proti korupci a někteří opoziční zastupitelé už kvůli tomu dokonce podali trestní oznámení. Další oznámení podala opozice kvůli podezření, že se někteří radní a vybraní zastupitelé v hotelu rekreovali zdarma.

Kleslová: Je to absurdní, zastupitelstvo bude v lednu

Ani informace o nejnovější kauze na Praze 10 ale zastupitelé zatím nedostanou. Podle starostky se na sebe opozice jen snaží upozornit a svolávání zastupitelstva jednou za tři měsíce není ničím neobvyklým. Další tak už do konce roku nebude, koalice ho svolala na 14. ledna.

„Spekulace uskupení VLASTA považuji pouze za snahu se zviditelnit. Já nic neodkládám a před ničím se neschovávám. Řešíme problémy Prahy 10 a kauzu Horského hotelu považujeme za důležitou. V současné době údajné předražení oprav prošetřujeme a zastupitele samozřejmě budeme informovat. Považuji za absurdní prohlášení, že nic nekonáme,“ reagovala pro deník ECHO24.cz Kleslová.

„Na zastupitelstvu jsme očekávali velkou debatu o celé řadě témat. Ta bohužel nebude. Kleslová se tím nesvoláním elegantně vyhnula tlaku opozice, kterému nechtěla čelit,“ zní z TOP 09.

Podle ní bude mít na lednovém zastupitelstvu koalice už část podkladů k Horskému hotelu a bude tak připravená na diskuzi s opozicí. Kleslová ale odmítla i další kritiku opozice, třeba že by zastupitelstvo muselo schvalovat pravidla rozpočtového provizoria. Ta jsou prý schválená už usnesením z roku 2003 a následně se už podle starostky neschvalují.

Nicméně není to jen VLASTA, komu se nelíbí, že se v prosinci zastupitelé nesejdou.

„Na zastupitelstvu jsme očekávali velkou debatu o celé řadě témat. Ta bohužel nebude. Kleslová se tím nesvoláním elegantně vyhnula tlaku opozice, kterému nechtěla čelit. Ona už po těch problémech z posledních měsíců nemá kam jít. Bude velmi usilovat o to, aby zůstala starostkou,“ připojuje se ale ke kritice šéf TOP 09 na Praze 10 Radek Lojda.

Kleslová se před zastupiteli neukázala od doby, kdy skončila jako šéfka pražské organizace hnutí ANO. O několik týdnů dříve navíc po kritice, že od městských firem inkasuje statisíce korun měsíčně, položila funkci místopředsedkyně hnutí. V tu samou dobu opozice na Praze 10 začala mluvit o tom, že by měla rezignovat i na pozici starostky. A mezi opozičními zastupiteli padaly první návrhy na její odvolání. Na to sice opozici chybí čtyři hlasy, Kleslová ale očividně nechce čelit kritice téměř poloviny zastupitelstva.

Více čtěte: Kleslovou chtějí vyhnat z poslední državy. ‚Škodí nám‘, zní z Prahy 10

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články