Pokus o protikuřácký zákon č. 2. Opozice bude návrh vetovat

Chce někdo opravdu zakázat kouření?

Pokus o protikuřácký zákon č. 2. Opozice bude návrh vetovatNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
Domov

Kristýna Novotná

Protikuřácký zákon se na druhý pokus pokusí protlačit Sněmovnou ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Zákon ve třetím čtení zařízli ke konci května poslanci hnutí ANO. Vadil jim pozměňovací návrh poslance Marka Bendy (ODS), který by umožnil zřídit v restauracích tzv. kuřárny. Zákon rozšířený o pozměňovací návrhy schválené dolní komorou vyjma Bendových kuřáren chce vláda prosadit co nejrychleji. Opozice však plánuje obstrukce – zrychlené řízení chce vetovat.

„Vláda navrhla zákon schválit podle paragrafu 90 odstavce 2 jednacího řádu Sněmovny ve zrychleném řízení. To znamená, že by se o něm jako o celku bez projednávání ve výborech a vznášení pozměňovacích návrhů hlasovalo hned v prvním čtení v podobě, v jaké ho předkládá vláda. Opozice už ale avizovala, že uplatní tzv. veto,“ řekl deníku Echo24.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

K zablokování zákona je potřeba, aby před ukončením obecné rozpravy vznesly námitku nejméně dva poslanecké kluby nebo 50 poslanců. „Projednávání zákona zrychleně budeme s podporou TOP 09 vetovat,“ uvedl serveru Echo24.cz poslanec ODS Marek Benda, jehož návrh na zřízení tzv. kuřáren se stal zhruba před měsícem rozbuškou roztržky v koalici.

„Budu chtít také vysvětlení, zda vláda považuje za slušné předkládat znovu už jednou zamítnutý návrh a také vyřadit pozměňovací návrh, který vědomě podpořilo 94 poslanců,“ uvedl dále. Pokud se opozici podaří zablokovat zrychlené projednávání zákona, plánuje Benda návrh na zavedení kuřáren předložit znovu. Připraveny má prý i další návrhy, ty však nechtěl zatím komentovat. „Nechám si je až do případného projednávání na výboru,“ dodal.

Poslanci ANO zákon prý tentokrát podpoří

Možnost zavést zvláštní místnosti pro kouření, se kterou počítala původní podoba zákona, vadila zejména poslancům hnutí ANO. Většina z nich proto normu během hlasování ve Sněmovně ve třetím čtení nepodpořila a zákon tak neprošel. Koalici tehdy ke schválení chybělo 8 hlasů. Současné znění zákona, do kterého ministr Němeček zapracoval pozměňovací návrhy schválené Sněmovnou, Bendův návrh neobsahuje.

Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka by tak poslanci hnutí měli návrh zákona v současné podobě podpořit. „Jsme pro vládní návrh. Za naše hnutí počítáme s absolutním zákazem kouření v restauracích. Ambice je, aby se zákon přijal do konce roku, aby mohl začít platit od 1. ledna,“ uvedl Faltýnek.

Spor vyústil v mimořádné jednání koaliční rady. Vládní partneři si stěžovali na opakované porušení koaliční smlouvy ze strany hnutí ANO a hovořili o podlehnutí tabákové lobby. Své postoje si nakonec vyjasnili. Pokud protikuřácký zákon, jenž by zavedl zejména úplný zákaz kouření v restauracích, prošel, nová pravidla by mohla začít platit od ledna příštího roku.

Čtěte také: Sobotka chce teď protikuřácký zákon protlačit silou

O kuřárny budu usilovat znovu. A mám i jiné návrhy, tvrdí Benda

Dva dny poté, co ANO potopilo zákon, mu přišlo půl milionu od tabákové firmy