1 SOCHA "KRÁL BIBI"

V Tel Avivu se objevila čtyřmetrová pozlacená socha „Král Bibi“

, UVNITŘ VIDEO

Témata: , ,

Izraelský umělec Itaj Zalajt v úterý ráno umístil na centrální telavivské náměstí čtyřmetrovou pozlacenou sochu premiéra Benjamina Netanjahua. Dílo nazval Král Bibi a vysvětlil, že svým dílem hodlá otestovat svobodu projevu v Izraeli. Ministryně kultury dílo považuje za projev nenávisti vůči premiérovi a město Tel Aviv nařídilo autorovi sochu, která stojí na vysokém podstavci, odstranit.

Zalajt na ní pracoval tři měsíce a patří k těm umělcům, kteří kritizují úřady za to, že poskytují státní pomoc jen těm uměleckým kruhům, které projevují loajalitu státu.

Ministryně kultury Miri Regevová letos vyhlásila nová pravidla pro financování. Kromě jiného ohlásila, že její úřad zastaví pomoc divadelním a tanečním skupinám, které nevystupují v židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu. Rozhodnutí nezajíždět do osad je u mnoha souborů politický akt a vyjádření nesouhlasu s osadnickou politikou vlády.

Gigantická skulptura postavená na Rabinově náměstí ráno přilákala mnohé občany a novináře, kteří si dílo fotografovali a debatovali o něm. Podle agentury Reuters se přeli o to, zda to má být výraz výsměchu, nebo pocty premiérovi, který zastává funkci počtvrté a jemuž mnoho Izraelců říká jeho přezdívkou z dětství Bibi.

„Prostě jsem zpracoval realitu a umístil ji na místo, které si zaslouží,“ řekl Zalajt v rozhlase. Jedna z kolemjdoucích sochu označila za „strašnou“ a řekla, že podle ní autor chtěl Netanjahua zpodobnit jako diktátora.

Členka telavivské městské rady Meital Lehaviová uvedla, že město zvažuje, co se sochou udělá, a že rozhodnutí padne v úterý. Podle Reuters město pohrozilo, že sochu nechá odtáhnout a autora potrestá pokutou. Bývalá členka městské rady Jael Dajanová sochu označila za vztyčený ukazováček, který poukazuje na to, že jak Netanjahu rozhoduje o osudu židovské osady Amona, vládne také Tel Avivu. „Ukazuje Izraelcům, že Netanjahu je králem Tel Avivu,“ řekla.

Levicově zaměřenému občanovi, který nechtěl být jmenován, při pohledu na sochu vyvstal biblický příběh o zlatém teleti. Stoupenec pravice jménem Avihu se na sochu naopak dívá jako na přiměřené dílo, odpovídající postavení Netanjahua. „Je to pěkné, Netanjahu si to zaslouží, lidi ho volí znovu a znovu,“ řekl.

Čtěte také: Jen izraelská anexe „Palestiny“ přinese mír, věří osadník Bob

‚Absurdní divadlo pokračuje.‘ UNESCO přijalo další rezoluci proti Izraeli

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.