Izraelci zabili tři velitele Hamasu. Netanjahu děkuje rozvědce

Izraelci zabili tři velitele Hamasu. Netanjahu děkuje rozvědceNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Wikimedia
1
Svět
Sdílet:

Při izraelských útocích na Pásmo Gazy přišlo ve čtvrtek o život nejméně 25 Palestinců. Informovala o tom palestinská agentura Maan. Radikální hnutí Hamas, proti němuž Izraelci bojují, oznámilo úmrtí tří velitelů svého ozbrojeného křídla. Od července si konflikt vyžádal přes 2000 obětí. Zatím poslední příměří vypršelo v pondělí a po jednodenním prodloužení boje začaly znovu. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizi ve středu oznámil, že kampaň proti Hamasu bude pokračovat, dokud nebude na jihu Izraele panovat klid. Právě tam nejčastěji dopadají rakety Hamasu. Dnes izraelská vláda odsouhlasila povolání nových 10.000 rezervistů.

Zpravodajský server Ynet poznamenal, že armáda povolala v prvních týdnech operace Ochranné ostří celkem asi 86.000 rezervistů, mnozí z nich se ale mohli vrátit domů v okamžiku, kdy to vypadalo, že se rýsuje dohoda mezi znepřátelenými stranami a příměří by mohlo vydržet. 

Izraelci se v úterý bez úspěchu pokusili zabít velitele ozbrojeného křídla Hamasu Muhammada Dífa. Zasáhli jeho dům a při útoku zahynula Dífova žena a syn, Díf sám však unikl. Dnes bylo v troskách domu objeveno také tělo Dífovy dcery. 

Dnes Hamas ohlásil, že mezi oběťmi posledních útoků jsou tři velitelé jeho ozbrojeného křídla Kásam. Zahynuli při náletu na dům v Rafáhu na jihu Pásma. Mluvčí Hamasu označil "vraždu tří vůdců brigád Kásam za vážný zločin, který ale Palestince nezlomí a za který Izrael zaplatí". 

Izraelský ministr obrany Moše Jaalon operaci považuje za velký úspěch, protože trojice byla odpovědná za mnohé útoky proti Izraeli a jeden z jejích členů za únos vojáka Gilada Šalita v roce 2006. 

Čtěte více: Kdo řídí Hamas? Za neúspěchem mírových jednání je možná Katar

Netanjahu poděkoval rozvědce za odvedenou práci, protože díky ní se podařilo trojici zamířit. Komentátoři naznačují, že právě po takovém úspěchu izraelští politici touží a že původně jím mělo být usmrcení Dífa, který byl na izraelském seznamu lidí určených k likvidaci už v 90. letech.

Díf podle tisku dodržuje přesně zásady vůdců Hamasu, kteří se chtějí vyhnout zabití. Je v neustálém pohybu, nevydává rozkazy přímo, ale přes kurýry, vyměňuje automobily a nepoužívá mobilní telefon. Do podzemí se v poslední době uchýlil třeba i předseda vlády Hamasu Ismáíl Haníja a další vysocí představitelé z Gazy. 

Hamas dnes stejně jako ve středu pohrozil, že začne mířit své rakety na strategické body v Izraeli včetně mezinárodního Ben Gurionova letiště. Netanjahu vzkázal, že odpověď Izraele bude sedmkrát silnější. Na letišti dnes sice bylo mnoho policistů, avšak provoz zůstal nepřerušen. Od porušení příměří před dvěma dny radikálové vypálili na Izrael více než 300 raket. 

Exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal dnes v rozhovoru pro tureckou agenturu uvedl, že hnutí bude pokračovat v bojích, dokud Izrael nepřijme jeho podmínky pro trvalé příměří. Židovský stát rovněž obvinil z toho, že podniká v Pásmu Gazy genocidu a že "opakuje to, co dělal před lety Hitler". 

Znepokojení nad obnovením střetů v Pásmu Gazy vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí. "Odsuzujeme obnovení raketových útoků Hamasu které vedlo k ukončení rozhovorů zprostředkovaných Egyptem," uvedlo ministerstvo. Obě strany vyzvalo ke zdrženlivosti a návratu k vyjednáváním. 

Čtěte více: Hamás hrozí útokem na letiště v Tel Avivu. Nelítejte sem, vyzval aerolinky

Boje začaly v červenci po únosu a vraždě tří Izraelců na Západním břehu Jordánu. Izrael akci okamžitě připsal Hamasu, který se k ní ale dosud nepřihlásil. Až nyní jeden z jeho zástupců v Turecku řekl, že únos byla "hrdinská operace Kásamu", jež měla podpořit vězněné Palestince, kteří proti podmínkách svého věznění v Izraeli protestují hladovkou.

Sdílet:

Hlavní zprávy