‚Dnes nejde o pravdu.‘ Novinář z Watergate kritizuje média a WikiLeaks
Bernstein KRITIZUJE stav ŽURNALISTIKY
Carl Bernstein, novinář proslulý odhalením aféry Watergate v 70. letech v Americe, označil počínání společnosti WikiLeaks za nezodpovědné a lehkomyslné. Společnost se podle něj při zveřejňování utajených informací nesnažila chránit zpravodajské služby. Zároveň vyzývá novináře, aby k získávání informací pracovali s lidmi, a ne s moderními technologiemi. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Organizace, která zveřejnila miliony důvěrných dokumentů, včetně záznamů z vojenských operací, podle dvaasedmdesátiletého Bernsteina vykonala mnoho záslužné a užitečné práce, zároveň však jednala neopatrným způsobem. Neposkytla podle něj při zveřejňování informací dostatečnou ochranu jednotlivcům, kteří byli se zveřejňováním spjati.
Watergate reporter Carl Bernstein says WikiLeaks was reckless https://t.co/2wSPCrQRTa pic.twitter.com/tODh6dsSvP
— Media Guardian (@mediaguardian) 29. dubna 2016
Jeden ze dvou bývalých reportérů deníku Washington Post, který pomohl rozkrýt politickou aféru Watergate, jež vedla k rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona, také trvá na tom, že nejlepší žurnalistiky se může dosáhnout pouze v kontaktu s lidmi, a nikoliv prostřednictvím internetu a sociálních médií. „Myslím, že dnes je mnoho lidí, kteří neusilují o dobrání se pravdy, ale zajímají je pouze informace, kterými mohou podpořit to, co si opravdu myslí,“ vyjádřil Bernstein své zklamání nad selekcí informací.
Carl Bernstein se k problematice zveřejňování utajených dokumentů vyjádřil v Hollywoodu, při příležitosti promítání oscarového filmu Všichni prezidentovi muži, který rekapituluje události kolem aféry Watergate z let 1972 až 1974. Mimo jiné také řekl, že novinařina není snadná. Opravdová novinařina musí podle něj být snaha dosáhnout pravdy. „Je to o mluvení s lidmi, o získávání zdrojů. Můžete získávat informace na internetu, v knihovně nebo na Twitteru, ale příběh tam nezískáte. Velké zprávy se však stále dělají starou technikou, je třeba mluvit s lidmi,“ komentoval novinář aktuální situaci v médiích.
V souvislosti s tím také vyzdvihl letos dvěma Oscary oceněný film Spotlight, který je založen na práci investigativních novinářů, kteří rozkrývají masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli katolické církve.