Tchajwanci mají problémy. Keňa je deportovala do Číny
NADBÍHÁNÍ PEKINGU?
Diplomatickou roztržku mezi Tchaj-pejí a Nairobi vyvolalo rozhodnutí keňských úřadů o deportaci osmi státních příslušníků Tchaj-wanu do kontinentální Číny. Africká Keňa totiž samostatnost Tchaj-wanu neuznává a považuje ho za součást jednotné Číny. Tchaj-pej podle agentury Reuters označila deportaci svých občanů do kontinentální Číny za únos.
Skupina osmi Tchajwanců podle agentury patřila mezi 76 etnických Číňanů, kteří byli v Keni souzeni za ilegální překročení hranice a spáchání kybernetického zločinu. Tchaj-pej ovšem upozornila, že 23 členů této skupiny nepocházelo z kontinentální Číny, ale z Tchaj-wanu. Když je tedy keňský soud minulý týden zprostil obvinění, Tchaj-pej se domnívala, že své občany dostane zpátky.
Keňská policie však podle tchajwanského ministerstva zahraničí podlehla nátlaku ze strany Pekingu a osm zadržených Tchajwanců předala čínským úřadům. Ty je pak minulý týden v pátek letecky dopravily do kontinentální Číny, což Tchaj-pej v pondělí označila za únos.
„Jedná se o necivilizovaný akt ilegálního únosu a vážného porušení základních lidských práv,“ uvedlo v pondělním prohlášení tchajwanské ministerstvo zahraničí. V prohlášení zároveň vyzvalo Peking, aby navrátil osm zadržených Tchajwanců.
Do případu se podle Reuters vložila i vládní tchajwanská Demokratická pokroková strana, která vznesla požadavek na „repatriaci našich lidí a garantování jejich práv“.
Pevninská Čína považuje Tchaj-wan, který se oficiálně jmenuje Čínská republika, za nedílnou součást svého území. Ostrovní stát však sám sebe považuje za nezávislý. Jeho nezávislost dosud uznalo jen 22 zemí. Další státy, včetně Keni, s Tchaj-wanem diplomatické styky neudržují. Když se tedy Tchaj-pej nyní začala domáhat navrácení osmi svých občanů, musela do Keni vyslat diplomata z nejbližšího velvyslanectví, které se nachází v JAR.