Německý pár hledá uprchlíkům bydlení. Přes speciální web
"Vítejte, uprchlíci"
Snem uprchlíků proudících do Evropy je usadit se v západní Evropě, nejlépe v Německu. Státy Evropské unie, které aktuálně řeší, kam s nimi, je prozatím přemisťují do uprchlických táborů. V táborech, které nedisponují dostatečnou kapacitou, ale nepanují zrovna ideální podmínky. Mladý berlínský pár se tomu rozhodl čelit a začal uprchlíkům zřizovat ubytování u obyčejných Němců a Rakušanů – prostřednictvím speciální webové stránky.
Mareike Geilingová a Jonas Kakoschke vzali situaci do svých rukou. ,,Nelíbí se nám situace v přecpaných uprchlických táborech, kde na jednom místě žije příliš mnoho lidí,“ říká osmadvacetiletá Geilingová. O tři roky starší Kakoschke, grafický designér, k tomu dodává: ,,Mnoho žadatelů o azyl v nich zůstává roky a nemůžou dělat nic, protože nic dělat nesmí. Není jim umožněno pracovat, někdy ani nemůžou docházet na lekce němčiny. Někteří bydlí ve vesnicích, kde ani nic není, proto po letech upadají do deprese.“
Dvojice se proto rozhodla založit webovou stránku nazvanou Vítejte, uprchlíci (Refugees Welcome), která nyní funguje v německé, anglické a arabské jazykové verzi. Jejím cílem je najít pro utečence ubytování u rodin v Německu a Rakousku, které dobrovolně nabízí svůj dům či byt ke spolubydlení, uvádí americké National Public Radio (NPR).
Potenciální „nájemci“ musí vyplnit profil, odpovědět na základní otázky, stejně jako ti, kteří prostor k ubytování nabízí. Web pak za pomoci místních organizací zaměřujících se na pomoc uprchlíkům „provede shodu“. Ačkoliv jsou tito Němci a Rakušané většinou schopni platit nájem, web rovněž umožňuje třetí osobě poskytnout finanční dar.
Čtěte také: Germany, Germany! Ale proč?
Na stránkách Vítejte, uprchlíci se píše, že se dosud podařilo najít ubytování pro 134 uprchlíků v rakouských a německých městech. Uprchlíci namátkou pocházejí z Afghánistánu, Bangladéše, Kamerunu, Ghany, Keni, Mali, Iráku, Íránu, Pákistánu, Somálska, Sýrie, ale také Ruska.
Sami zakladatelé webu byli prvními, kteří svůj dům uprchlíkům otevřeli. Z vlastní zkušenosti říkají, že stejně jako u každého jiného spolubydlení, je klíčový kompromis. Dělí se proto rovnocenně o vaření i úklid. Kakoschke si navíc pochvaluje, že jejich byt nikdy nebyl čistší.
Heartwarming use of #tech: A German couple started a website to find roomates for refugees http://t.co/WHkiULhFYf
— Katia Savchuk (@katiasav)
1. Září 2015