Boj Bruselu s Varšavou se stupňuje. EK překračuje své kompetence, říká Polsko
Nové zákony v Polsku
Evropská komise dnes oficiálně zahájila vůči Polsku proceduru kvůli možnému porušení unijní legislativy. Stalo se tak poté, co byl v polském úředním věstníku zveřejněn sporný zákon, ohrožující podle Bruselu nezávislost polských soudů. Komise dala Varšavě měsíc na to, aby odpověděla na spuštění zmíněné procedury, která by mohla vést k finančním sankcím. Polské úřady dnes reagovaly prohlášením, že komise překračuje své kompetence.
Polský prezident Andrzej Duda toto pondělí oznámil, že bude vetovat dva zákony z balíku soudní reformy – o nejvyšším soudu a o soudcovské radě. V úterý ale podepsal třetí zákon, který mění fungování obecných soudů v zemi. Účinnosti má nabýt účinnosti 14 dní po zveřejnění v úředním věstníku, kde byl publikován podle polských médií v pátek.
Místopředseda EK Frans Timmermans ve středu varoval, že zveřejnění zákona ve věstníku povede ke spuštění procedury ze strany komise, připomněl server Onet.pl.
Hlavní výhrada Bruselu se týká diskriminace pohlaví vzhledem k zavedení různých věkových limitů pro odchod do důchodu u soudkyň (60 let) a soudců (65 let), což je v rozporu s unijním právem v oblasti rovnosti pohlaví v zaměstnání. Dále je komise znepokojena tím, že napříště má být na uvážení ministra spravedlnosti, zda prodlouží mandát soudců, kteří dosáhli důchodového věku; ministr má mít také právo odvolávat a jmenovat předsedy soudů.
Takový model ohrožuje nezávislost polských soudů, uvedla komise ve středu, kdy také Polsku dala měsíc na to, aby uvedlo kontroverzní justiční reformu do souladu s unijním právem. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést až k odejmutí hlasovacích práv Polska v EU.
Polské ministerstvo zahraničí v reakci na nejnovější krok komise uvedlo, že se chystá Bruselu odpovědět a vysvětlit údajný přehmat EK. „Je třeba zdůraznit, že sociální politika a organizace soudního systému je v kompetenci členských států,“ sdělil úřad polské tiskové agentuře PAP s odkazem na to, že důchodový věk soudců spadá do oblasti sociální politiky.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Nesouhlas s postupem EK dal prostřednictvím ředitele svého úřadu najevo i prezident Duda, podle něhož se komise vydala do slepé uličky. „EK se ve věci polské reformy soudnictví pokouší silově hledat možnosti prosazení svých pravomocí, které v tomto případě zjevně postrádá,“ řekl PAP šéf Dudova úřadu Krzysztof Szczerski.
List Gazeta Wyborcza dnes na svém webu napsal, že novelizovaný zákon o obecných soudech ministru spravedlnosti, který je současně generálním prokurátorem, umožňuje dosadit do funkcí 150 soudců, působících dosud na ministerstvu, jakož i prokurátory, kterým ministr Zbigniew Ziobro důvěřuje.