Jana Palacha připomíná nový pomník

Připomínka hrdiny

Jana Palacha připomíná nový pomníkNOVÉ 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Příští sobotu uběhne 47 let ode dne, kdy se student filozofické fakulty a symbol odporu vůči sovětským okupantům Jan Palach upálil na Václavském náměstí. V rámci oslav vznikl v Praze na Alšově nábřeží nový pomník s názvem Dům matky a Dům syna doplněný o pamětní desku s básní o Palachově smrti.

Slavnostní odhalení nového pomníku amerického architekta Johna Hejduka proběhne 16. ledna ve tři hodiny na Alšově nábřeží naproti Rudolfinu. Modernistický pomník se skládá ze dvou sobě podobných kovových útvarů – Dům matky a Dům syna. Ty Hejduk věnoval Praze a československému lidu již v roce 1991. Nový Pomník Jana Palacha byl zhotoven podle fotografií Hejdukova prototypu, výkresové dokumentace poskytnuté dědici Hejdukova díla a pod osobním dohledem profesora Jamese Williamsona.

Nově zhotovené monumentální útvary, jejichž instalaci realizovala Galerie hlavního města Prahy, jsou také doplněné pamětní deskou s básní Davida Shapira Pohřeb Jana Palacha, kterou básník napsal bezprostředně po aktuálních událostech v Praze v lednu 1969 a která Hejduka inspirovala k vytvoření pomníku.

Obě části sedmimetrového pomníku připomínajících pochodeň jsou již na místě, a to proto aby ,,získaly patinu,“ jak ECHO24.cz informovala Ina Píšová, mluvčí Filozofické fakulty UK.

Slavnostního odhalení se zúčastní rodina autora pomníku architekta Johna Hejduka, velvyslanec Spojených států amerických v České republice Andrew Schapiro a primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

V České republice byly oba monumentální modely vystaveny na Pražském hradě v roce 1991 během první výstavy tohoto amerického architekta s českými kořeny „John Hejduk – Práce“ na základě pozvání prezidenta Václava Havla.

V rámci výročí Palachova úmrtí proběhnou v Praze další akce. Odhalení pomníku bude ve dvě hodiny předcházet beseda s autorem básně na desce Davidem Schapirem v prostorách budovy Filozofické fakulty. V pět hodin pak proběhne pietní akt za účasti rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy u busty Jana Palacha.

Čtěte také: Mao Ce-tung má kolosální sochu. Zlatá barva, 36 metrů výšky

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články