Plán: Někteří Britové by si mohli po brexitu nechat občanství EU
VYJEDNÁVÁNÍ O BREXITU
Někteří Britové by i po odchodu Velké Británie z Evropské unie mohli zůstat unijními občany. V praxi by to znamenalo, že by mohli i nadále svobodně cestovat po Evropě, nebo se účastnit voleb do Evropského parlamentu. Podle britského deníku The Independent s tím počítá návrh, se kterým přišel bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt. Ten aktuálně zastupuje Evropský parlament při jednáních o brexitu.
Návrh zřejmě ocení především 48 % Britů, kteří v červnovém referendu hlasovali proti odchodu země z EU. Návrh totiž počítá s tím, že Britům, kteří by si ponechali unijní občanství, by zůstala všechna současná privilegia. Například by mohli i nadále bez problémů žít a pracovat v ostatních členských zemích.
S návrhem na zachování unijního občanství pro některé Brity jako první přišel lucemburský europoslanec Charles Goerens. Návrh byl součástí širší koncepce a původně byl zamýšlený pouze jako dlouhodobý cíl bez konkrétnějších obrysů. Když se však o návrhu dozvěděla veřejnost (The Independent o něm informoval už v listopadu), Verhofstadt se rozhodl, že ho zakomponuje do jednání o brexitu jako samostatný bod.
Aktuálně je podle Independentu pravděpodobné, že britští občané po brexitu ztratí současné výhody, které vyplývají z členství země v EU. Premiérka Theresa Mayová totiž uvedla, že po odchodu země z EU omezí volný pohyb osob směrem do Británie. A je pravděpodobné, že EU by na to odpověděla stejným způsobem.