Netanjahu se urazil, zrušil schůzku s německým ministrem
NĚMECKO-IZRAELSKÉ VZTAHY
Zrušení schůzky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s německým ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem považuje německá kancléřka Angela Merkelová za politováníhodné. Na tiskové konferenci v Berlíně to ve středu řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. V demokracii by podle Merkelové neměl být problém setkávat se s kritiky. Netanjahu jednání zrušil kvůli tomu, že se Gabriel sešel se zástupci nevládních organizací, které kritizují izraelské zacházení s Palestinci.
„I při zahraničních cestách kancléřky jsou pravidelně na programu setkání s nevládními organizacemi, zástupci občanské společnosti. V demokracii by to mělo být pro zahraniční návštěvy bez problémů možné mluvit s kritickými zástupci občanské společnosti,“ uvedl Seibert.
Mluvčí ministerstva zahraničí Sebastian Fischer uvedl, že se Gabriel o možnosti zrušení úterní schůzky dozvěděl až v Izraeli v noci z neděle na pondělí. Krok Netanjahua považuje šéf německé diplomacie za překvapivý. Význam vztahů s Izraelem by se ale podle Seiberta snížit neměl.
Šéf německé diplomacie trvá na svém, že sejít se s nevládními organizacemi bylo na místě. „Nikdy si neuděláte kompletní obrázek o nějakém státu světa, když se budete scházet jenom s vládními ministry,“ řekl k tomu ministr pro německou televizi ZDF. Jeho slova citoval web časopisu Foreign Policy.
Za rozhodnutí Gabriela (SPD) nezrušit schůzky s nevládními organizacemi se ve středu postavil i ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU). Netanjahu podle něj Gabriela postavil před zkoušku a šéf německé diplomacie v ní udržel nervy, což se pro německého ministra zahraničí sluší.
Bývalý velvyslanec Izraele v Německu Avi Primor vyjádřil přesvědčení, že rozhodnutí Netanjahua bylo motivováno především vnitropolitickými ohledy a se spolkovou republikou tolik nesouvisí. Předsedkyně německo-izraelské společnosti Gitta Connemannová se zase nechala slyšet, že měl větší cit projevit Gabriel.
S Netanjahuem se měl Gabriel sejít před plánovaným jednáním se zástupci organizace Betselem, která dokumentuje porušování lidských práv na palestinských autonomních územích, a skupiny Breaking the Silence, jež poskytuje prostor izraelským vojákům pro výpovědi o jejich armádní službě. Obě tyto nevládní organizace vláda považuje za levičácké a neobjektivní.