5 Smrtící lavina

Lavina, která v Alpách zabila pět Čechů, se uvolnila sama

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Lavina, která v sobotu v Tyrolsku zabila pět českých lyžařů, se uvolnila sama, Češi ji očividně nevyvolali. V dnešním odpoledním zpravodajském pořadu to s odvoláním na rakouské úřady uvedla televize ORF. Neštěstí přežilo 12 dalších Čechů, do vlasti se vrátí zřejmě do pondělí.

Policista Manuel Reindl podle APA uvedl, že z výslechů přeživších vyplynulo, že lavina se utrhla sama. Jedna sedmičlenná skupina freeriderů uvedla, že po úspěšném výstupu na Geier uslyšela hluk a viděla, jak se asi sto metrů od nich utrhla sněhová masa.

Tato lavina, po které následovaly ještě dvě další, smetla 13 lyžařů, kteří na vrchol stále stoupali, uvedl Reindl. Sedm z nich, kteří se nacházeli ve volném prostoru, byli zcela zasypáni. Z této skupiny je všech pět obětí. Další část výpravy se nacházela u skály, čímž jim podle policisty výrazně vzrostly šance na přežití.

Původní zprávy informovaly, že rozsáhlá lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku východně od Innsbrucku zasypala celkem 17 lyžařů z České republiky. Pět z nich neštěstí nepřežilo. Že se jedná o české občany, bylo definitivně potvrzeno v neděli ráno.

List Tiroler Tageszeitung uvedl, že lavina zasáhla dvě skupiny českých skialpinistů, které stoupaly z chaty Lizumer Hütte v nadmořské výšce 2019 metrů na takzvaný Geier, horu ve výšce 2800 metrů nad mořem. Tamní terén je prý náchylný k lavinám, neboť svahy mají sklon kolem 30 stupňů. V okolí místa neštěstí byl vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí.

Přeživší účastnice jedné z výprav a jeden z organizátorů ale trvají na tom, že nebezpečí nepodcenili. „Na pětistupňové škále lavinového nebezpečí je trojka to pravděpodobně nejčastěji vyhlašované lavinové nebezpečí v Alpách,“ řekl organizátor jedné z výprav Robin Kaleta pro. „V trojce běžně chodí skialpinisté a jezdí freerideři.“

Čtěte také: Lyžaři, kteří v Rakousku zahynuli pod lavinou, byli Češi. Hazardovali?

Čtěte také: Lavina v Alpách zabila nejméně pět lidí, patrně Čechů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.