Turecko chystá invazi do Sýrie. Proti Kurdům, ne islamistům
Kurdové nesmí mít svůj stát
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan plánuje vojenskou intervenci v severní Sýrii. V oblasti ale nechce bojovat proti vlivům Islámského státu. Na místo toho chce vojensky potlačit snahy Kurdů vytvořit si v oblasti svůj stát, informuje The Daily Beast. Erdoganův plán kritizovali už jeho vlastní generálové a spokojené nebudou ani Spojené státy i další spojenci z NATO.
Turecko potažmo jeho nynější vůdce Erdogan není zrovna symbolem země, kde jsou lidská práva bezmezně ctěna. Vztahy největší turecké menšiny Kurdů s tamní vládou ale jsou už desítky let napjaté. V pátečním projevu turecký prezident pak prohlásil, že si nepřeje vytvoření kurdského státu u hranic s Tureckem.
Talk of Syria action may be Erdogan's latest gambit to pressure the West http://t.co/7Hro96cyQ6
— Reuters World (@ReutersWorld)
1. Červenec 2015
„Říkám to celému světu: nikdy nedopustíme založení státu na našich jižních hranicích v severní Sýrii,“ prohlásil plamenně Erdogan. „Budeme pokračovat v našem boji v tomto směru za jakoukoliv cenu.“
Utlačovaní Kurdové mají v současnosti plné ruce práce s bráněním svých osad na severu Sýrie a Iráku proti teroristům z Islámského státu. Vyhrožování vojenským vpádem sousední země je tak pro ně v pořadí několikátá komplikace v dobách, kdy i kurdské ženy berou samopaly a vyrážejí bojovat proti radikálním islamistům.
K Edroganově výzvě se už vyjádřila největší syrská strana Kurdů Demokratická unie. Podle ní je jakýkoliv zásah nemyslitelný a ohrožoval by mezinárodní právo. „Jakákoliv vojenská intervence v Rojavě (autonomní region v severní Sýrii – pozn. red.) bude mít lokální, regionální a mezinárodní následky,“ stálo podle The Daily Star ve vyjádření kurdské Demokratické unie.
„Zásah přispěje ke zkomplikování politické situace v Sýrii a na Blízkém východě jako takovém a ohrozí mezinárodní bezpečnost i mír,“ dodali Kurdové. Jejich pozemní operace jsou podporovány spojeneckými nálety na pozice islamistů už několikátý měsíc v oblasti syrsko-tureckých hranic a Turecko se tak bojí přílišného vlivu Kurdů v oblasti.
Kurdové už vyzvali zástupce NATO, aby na svého tureckého spojence apelovali. Požadují odvolání neuvážené intervence Turecka a zároveň prohlásili, že udržují dobré vztahy se svými sousedy a o vytvoření nezávislého státu v oblasti neusilují.
Podle původních zpráv mělo až 18 tisíc tureckých vojáků být rozmístěno po území 100 x 30 kilometrů v oblasti hranic. Jedná se o pás země mezi městem Kobani kontrolované Kurdy až k oblasti kontrolované prozápadní syrskou armádou u města Mare.