Pošlete uprchlíky k nám, nabízí starosta malebné německé město
Islám a Německo
Starosta německého městečka Goslar Oliver Junk ví, jak vyřešit dvě mouchy jednou ranou. Ve své obci, která spadá do světového dědictví UNESCO, chce poskytnout domovy zahraničním uprchlíkům, jež v Německu žádají o azyl. Zároveň tak chce vyřešit úbytek obyvatelstva, se kterým se Goslar v posledních letech potýká.
Německo se v poslední době vyrovnává s velkým přílivem imigrantů, na konci roku stoupl počet žadatelů o azyl na 200 000, píše The Independent. Právě v přistěhovalcích vidí Junk z CDU velký potenciál do budoucna.
„Německo se dokáže snadno vyrovnat s přílivem 200 000 přistěhovalců a sehnat pro ně bydlení. Jsou investicí do naší budoucnosti,“ řekl pro britský deník. Nás největší soused má totiž nejnižší porodnost na světě a jeho společnost rychle stárne.
V Německu platí pravidlo, že čím větší město, tím víc uprchlíků je zavázáno ubytovat. S největším náporem imigrantů se tak potýkají města jako Berlín či Hamburk, kde se pro ně staví provizorní přístřešky na okraji měst. Přitom Goslar má kvůli úbytku obyvatelstva k dispozici spoustu volných bytů. „Je to směšné, když sousední města musí stavět provizorní vesnice, zatímco v Goslaru máme prázdné byty,“ říká. Přistěhovalce chce integrovat přímo mezi místní obyvatelstvo a vidí v nich i prespektivní pracovní sílu pro zdejší služby i průmyslové odvětví.
Nebylo by to poprvé, co by historické město Goslar přijalo uprchlíky. Po druhé světové válce se stalo novým domovem pro 14 000 Němců, kteří byli odsunuti z území, jež po válce připadla Polsku. „V porovnání s tehdejší dobou by byl počet současných uprchlíků pouhou drobností,“ říká starosta.
Oliver Junk přišel s návrhem v době, kdy v Německu sílí protiislámské a rasistické nálady. Například v Drážďanech se v prosinci sešlo přes 17 000 lidí, kteří protestovali proti islamizaci Západu.