Přeživší Židé dostanou od Německa 500 milionů dolarů
Odškodnění za holokaust
Organizace Claims Conference, která se zabývá kompenzacemi Židů, kteří přežili nacistický holokaust, získává každý rok od německé vlády stamiliony na péči o ně. Nyní vyjednala s vládou další mimořádný balíček ve výši 500 milionů dolarů (12 miliard korun), které půjdou na rozšíření domácí péče, píše The Times of Israel.
Claims Conference byla založená v roce 1951 s cílem vyjednávat kompenzaci a odškodnění pro přeživší i rodiny obětí nacistického holokaustu během druhé světové války. Peníze, které získává od německé vlády, věnuje především na sociální péči o přeživší. „Posledních šest dekád bylo naším cílem dosáhnout spravedlnosti pro oběti holokaustu a poskytnout jim tu nejlepší možnou péči,“ píše na svých stránkách organizace.
Německá vláda Židům již přislíbila 312 milionů dolarů pro rok 2016, 350 milionů pro rok 2017 a více než 380 milionů pro rok 2018. Nyní se Claims Conference podařilo vyjednat další, tentokrát jednorázový, balíček v hodnotě 500 milionů dolarů. Tyto peníze půjdou výhradně na domácí péči o staré a nemohoucí.
Podle výkonného ředitele organizace Grega Schneidera to starším lidem výrazně pomůže. Předtím si totiž organizace mohla dovolit platit přeživším pouze 25 hodin péče týdně. Nyní se o Židy, kteří přežili ghetta a koncentrační tábory, může pečovatelská služba starat i 24 hodin denně.
„Domácí péče je klíčová pro zajištění důstojného života pro přeživší holokaustu,“ řekl Schneider. „Německá vláda tím, že odstranila omezení rozsahu péče, ukázala, že rozumí potřebám těchto lidí,“ dodal. S organizací jednal německý ministr financí Wolfgang Schäube.
Čtěte také: V Litvě našli tunel vydlabaný lžícemi, kterým Židé chtěli utéci vraždění
Claims Conference rozdává potřebným i peníze, které dostává od rakouské vlády a které získává z restitucí židovského majetku. Skupina pomáhá 121 tisícům přeživších, pečovatelskou službu využívá 67 tisíc z nich. Jednorázová injekce od německé vlády tak podle šéfa organizace Juliuse Bermana pomůže těm nejvíce „zranitelným, chudým a postiženým přeživším“.
Cílem organizace je mimo jiné také zajistit, že se „budoucí generace z holokaustu poučí a zachovají vzpomínky těch, kteří tolik trpěli, a těch, které jsme ztratili“. V rámci židovské genocidy bylo nacisty zavražděno kolem 6 milionů Židů.