Dvě videa ruských studentů. Jedni hájí Kreml, druzí se za Rusko stydí

Odpovědi ukrajinským studentům

Dvě videa ruských studentů. Jedni hájí Kreml, druzí se za Rusko stydíAKTUALIZOVÁNO
Foto: FOTO: Printscreen Youtube/ReviewNews
1
Svět

mz Echo24

Kyjevští studenti obdrželi z Ruska dvě odpovědi na své video, ve kterém žádali své ruské protějšky, aby nedůvěřovali lživým informacím o bojích na Ukrajině. Dvě videa natočená ruskými studenty jsou však naprosto rozdílná. Zatímco jedno tvrdí, že je Rusko jedinou zemí bojující o demokracii, ve druhém se moskevští studenti Ukrajincům omlouvají a říkají, že se stydí za to, co Rusko dělá.

Názory na prvním videu kopírují dikci prokremelské politiky. Odsuzují sesazení bývalého prezidenta Janukovyče, protesty na Majdanu nazývají pučem a obhajují anexi Krymu. O přítomnosti ruských vojáků na Ukrajině nezazní ani slovo. „Vyslyšeli jsme vás. Ve vaší zemi zuří občanská válka. Umírají civilisté – děti, senioři, ženy. Chcete, abychom pozvedli informační oponu. Pojďme to tedy udělat dohromady, ať nikdo nemá žádné pochyby,“ říká jeden z prvních řečníků.

Neonacisti na Ukrajině? Pravý sektor a Banderovci

Ruští studenti upozorňují na neonacistické tendence, které na Ukrajině existují. Zmiňují Pravý sektor Dmitrije Jaroše nebo následovníky kontroverzní postavy Stepana Bandery, který během druhé světové války bojoval proti Sovětům i Němcům. V Rusku je ale považován za nacistického kolaboranta. „Říkáte, že Pravý sektor a Banderovci jsou jenom smyšlené pohádky. Ale opravdu si myslíte, že oběti na Majdanu, v Oděse a Donbasu jsou pohádky?“ ptají se ruští studenti.

Čtěte více: Nevěřte propagandě, prosí ukrajinští studenti ty ruské

„Před rokem se ve vaší zemi odehrál protiústavní puč. Viktora Janukovyče, lidmi zvoleného prezidenta, nazýváte diktátorem, který uzurpoval moc. Mluvíte o pobouření a přitom vám v parlamentu pořád sedí zloději a kriminálníci, zemi vám vede oligarcha, který kdysi patřil do Janukovyčova týmu,“ vyčítá prokremelská mládež ukrajinským studentům a naráží na prezidenta Petra Porošenka, kterému patří největší ukrajinská čokoládovna. Jeden z aktivistů dokonce nazve Rusko jedinou zemí, která bojuje za demokracii. A to je podle něj důvod, proč na ni Evropa a Spojené státy uvalují sankce.

Čtěte také: A jako Antimajdan, P jako Putin. Ruské děti se učí abecedu

Aktéry videa, kteří mají být členy nové verze prokremelské organizace „Naši“ a zároveň studenty několika kaliningradských univerzit. Rektor Kalingradské státní technické univerzity ale tamním médiím sdělil, že ani jeden ze studentů nepochází z jejich řad. Členové skupiny Naši na sebe upozornili již dříve. Známá je jejich dětská pomůcka pro výuku abecedy, která říká A jako Anti-Majdan, B jako Berkut (vládní milice, které zasahovaly proti protestujícím na Majdanu) nebo P jako Putin.

Stydím se za Rusko, odpusťte nám

Zcela opačné vyznění má video jiných ruských studentů, kteří se stydí za to, jak Rusko postupuje vůči Ukrajině a žádají Ukrajince o odpuštění. „Studenti na Ukrajině, děkujeme vám za vaši výzvu. Stydíme se za to, že naše země narušila územní celistvost Ukrajiny, kterou slíbila respektovat a přitom anektovala Krym. Stydíme se za nevyhlášenou válku, která stála životy tisíců našich krajanů,“ říkají například na videu studenti z Moskvy.  

„Mezi našimi zeměmi se otvírá velká propast a my studenti, nová generace, musíme tuto propast překlenout. Televize na nás chrlí přívaly lží a to nikdy nepřestane. Nenávist a agrese ve společnosti s každým dnem roste víc a víc,“ zdůrazňují aktéři na videu.

Studenti nesouhlasí se současnou situací, kdy jsou tisíce uprchlíků a miliony obelhávaných občanů. „Nereagujme na nenávist nenávistí. Respektujeme vaši volbu. Válku ale odsuzujeme. Chceme, aby naše děti žily v přátelství a aby Ukrajina a Rusko koexistovaly v míru,“ vyzývají dále.

 

Čtěte také: Americký novinář je špion Pravého sektoru, tvrdí milice. Nepustí ho

                  Trest podle Pravého sektoru. Politik skončil v popelnici