Lidé mohou získat zpět peníze za neoprávněné exekuce, rozhodl Nejvyšší soud

Neoprávněné exekuce

Lidé mohou získat zpět peníze za neoprávněné exekuce, rozhodl Nejvyšší soudNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Tisíce lidí, které postihla neoprávněná exekuce, mají naději na vrácení alespoň části peněz. Nejvyšší soud totiž v polovině srpna rozhodl o zastavení exekucí, které neběžely na základě platné rozhodčí doložky. Informují o tom Hospodářské noviny.

Kauza neplatných rozhodčích doložek se naplno rozjela v roce 2013, týkal se velkých úvěrových společností jako je jako Essox, Home Credit nebo Profi Credit. Nejvyšší soud tehdy rozhodl, že rozhodčí doložky jsou neplatné, pokud v nich není stanovený konkrétní rozhodce. A takových jsou v Česku statisíce, informují Hospodářské noviny (HN).

V případě nesplácení úvěru si zmiňované firmy určily sama svého rozhodce, který ale měl být podle soudu konkrétně uveden v doložce už v okamžiku podpisu smlouvy. Takový rozhodce totiž obvykle znevýhodňoval dlužníka, protože pracoval zpravidla ve prospěch věřitele.

Od té doby už soudy v Česku zastavily na základě stížností dlužníků stovky takových exekucí. Například organizace Člověk v tísni pomohla takto zastavit zhruba 200 exekucí, projekt Exekutor má smůlu.cz eviduje zastavené exekuce zhruba za 200 milionů korun. V současné době již rozhodčí smlouvy ve vztazích se spotřebiteli zákon zakazuje. Přesto rozhodci stále rozhodují spory z dřívějších smluv, píší HN.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Právníci dlužníků také vymáhají poplatky, které museli jejich klienti kvůli exekucím zaplatit za právníky protistrany a exekutory. Zároveň mohou rozporovat i podmínky úvěrů, například vysoké úroky či sankce, a požadovat z nich případně i vrácení peněz. Poslední bod týká především společnosti Profi Credit. Úrokové sazby firmy se pohybují nad hranicí 100 procent a firma má také velmi vysoké sankce. Ty mohou soudy rovněž určit za nezákonné, uvádí HN.

Firma Profi Credit již prohrála mimo jiné i spor s právníky z projektu Exekutor má smůlu.cz. Krajský soud v Praze shledal, že když rozhodkyně pro firmu rozhoduje desítky tisíc sporů a má z toho milionové příjmy, pak nemůže rozhodovat nezávisle. Firma se chce podle vyjádření své marketingové ředitelky Dany Hakavcové pro hospodářské noviny dovolávat u Nejvyššího soudu.

Čtěte také:

Exekucí na důchod přibývá, na vině jsou mimo jiné „šmejdi“

Exekuce kvůli 33 haléřům? Takovou částku neřešíme, brání se banka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články