1 Terorista v US Army

Islamistické názory zatčeného vojáka znali Američané už šest let

, NOVÉ

Témata: , , ,

Americká armáda měla ve svých řadách několik let potencionálního teroristu, který se nijak netajil svými radikálními názory a podporou Islámského státu. FBI nyní seržanta Ikaiku Kanga zatkla, přestože se o jeho názorech vědělo od roku 2011. V průběhu let jeho služby mu byla dokonce odebrána bezpečnostní prověrka, ovšem získal ji zpět. Nyní čelí obvinění z terorismu. O případu informovala agentura Associated Press.

FBI minulý týden zadržela seržanta Ikaiku Kanga kvůli obviněním z terorismu. Kang se podle úřadu nechal slyšet, že chce „zabít hodně lidí“. FBI má také údajně nahrávku z roku 2011, na které se Kang netají svou podporou k Islámskému státu a vyhrožuje, že ublíží či zabije jiné vojáky ve službě.

Armáda mu v roce 2012 odebrala bezpečnostní oprávnění, ovšem následující rok mu ho vrátila. Následující rok byl dokonce nasazen na misi v Afghánistánu. Armáda pak v minulém roce požádala FBI aby Kanga prošetřila, protože „se zdálo, že se Kang zradikalizoval“.

Bývalý vojenský soudce Gregory A. Gross řekl, že byl zmatený, když bylo Kangovi umožněno zůstat ve službě i přes jeho názory na Islámský stát. Podle něj si Kangovi nadřízení nejspíš mysleli, že „pouze žvaní“ a nepředstavuje vážnou hrozbu.

Gross se obává možných podobností s jiným případem v minulosti, u kterého působil jako soudce. Soudil totiž majora Nidala Malika Hasana, který v armádě sloužil jako vojenský psychiatr. V roce 2009 v texaském Fort Hood zabil 13 lidí a dalších 30 jich zranil.

Kangův právník uvedl, že jeho klient může trpět psychickými problémy způsobených vojenskou službou. Stejného názoru je i jeho otec. Podle něj se mu Kang kvůli islámu začal odcizovat po jeho návratu v Afghánistánu v roce 2014. Ikaika Kang se do služby přihlásil v prosinci roku 2001, jen několik měsíců po teroristickém útoku na World Trade Center. Během své vojenské kariéry sloužil rok v Jižní Koreji a byl nasazen v Iráku a v Afghánistánu.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.