„Dali nám jíst lidské maso.“ Jezídka popsala roky v zajetí ISIS a Hamásu. Osvobodili ji z Gazy
ZAJATKYNĚ ISIS
Na začátku října se podařilo Spojeným státům, Iráku a Izraeli osvobodit z Pásma Gazy 21letou jezídku Fawtii Amn Saydovou, kterou před deseti lety unesl ze severu Iráku Islámský stát (ISIS). Nyní detaily svého věznění a otroctví poprvé popsala v rozhovoru pro britský deník The Sun. Popisuje v něm nelidské zacházení, znásilňování, nemožnost se volně pohybovat i to, jak nuceně jedla lidské maso.
Rozhovor dívka poskytla bývalému elitnímu britskému vojákovi Alanu Duncanovi. Ten po konci v britské armádě bojoval jako sniper po boku Kurdů proti ISIS. Následně začal dokumentovat osudy jezídů, kteří čelili podle OSN ze strany ISIS genocidě. Duncan v minulosti pomohl osvobodit jezídku Naveen Rashovou, kterou ISIS unesl do Sýrie. Nyní se podílel i na osvobození Saydové.
Podle Zemfiry Dlovaniové, která se na její záchraně také podílela, si Saydová kvůli traumatu pamatuje asi jen 15 % toho, co během desetiletého věznění. Ale už první vzpomínka, o které v rozhovoru s Duncanem mluví, je naprosto otřesná.
Tehdy jedenáctiletá Fawtia byla unesena ze svého rodného města Sindžár v srpnu 2014 během masakru ISIS ve městě. Až čtyři dny po únosu dali islamisté skupině jezídských žen a dětí poprvé najíst. Připravili pro ně maso s rýží.
„Protože jsme měly velký hlad, tak jsme prostě jedly to, co bylo na stole. Během jídla jsme věděly, že je něco špatně, protože to chutnalo divně, ale jedly jsme dál, měly jsme hlad. Po jídle nás všechny bolel žaludek, popisuje Saydová. Následně se zajaté ženy dozvěděly krutou pravdu. „Když jsme dojedly, řekly nám, že to maso bylo z dětí a batolat. Byla tam žena, která v tu chvíli dostala infarkt a zemřela. Ukázaly nám fotky sťatých dětí a nemluvňat a řekli: 'Tohle jsou děti, které jste snědly'," popsala Saydová první dny v zajetí ISIS.
Následně na začátku roku 2015 byla převezena do syrské Rakky, která se později stala poslední baštou ISIS v Sýrii. Tam ISIS držel devět měsíců pod zemí asi 200 jezídských žen a dívek. Kvůli podmínkám věznění, kdy neměly k dispozici ani čistou vodu, několik z nich věznění pod zemí nepřežily. Do podzemního vězení občas přišli muži z ISIS, kteří si vybrali některé dívky, a ty odešly s nimi. Sama Saydová takto vystřídala pět mužů, kteří si ji přeprodali. Posledním z nich byl palestinský bojovník pocházející z Pásma Gazy. Saydová několikrát v rozhovoru zmiňuje, že nevidí rozdíl mezi teroristy z ISIS a Hamásem, kteří podle ní v té době čile spolupracovali.
Poslední muž, jehož rodina pocházela z Gazy, si ji následně vzal za ženu. „Ze začátku jsem se schovávala v koupelně, dokud neusnul, protože jsem nevěděla, co po mně chce. Měla jsem strach. Nechtěla jsem, aby mi něco udělal. Když si všiml, že se schovávám, jednoho dne mi dal drogy, já jsem usnula a on mě znásilnil," popisuje soužití Saydová. Podle jejích slov byla terčem fyzického a sexuálního násilí z jeho strany opakovaně. V patnácti pak porodila dceru a syna.
V roce 2018 byla přesunuta do tábora Al Hawl, kde čelila teroru ze strany žen bojovníků ISIS a byla nucena přijmout islám. V roce 2020 byla i s dětmi poslána do Pásma Gazy za rodinou otce svých dětí. Ani tam se její postavení nezlepšilo. Po celou dobu v Gaze podle svých slov nesměla opustit dům rodiny a byla nucena dělat, co po ní chtěla rodina muže, který následně zemřel v Sýrii.
Když v říjnu 2023 začala v Pásmu Gazy válka, podařilo se jí natočit na TikTok video, kde žádala o pomoc. Po několika měsících příprav se jí podařilo dostat do Izraele. Na jejím osvobození se podílely izraelská armáda a tajné služby, společně s americkými a iráckými složkami. Následně se vrátila do Iráku.
Teroristická organizace Islámský stát v roce 2014 obsadila severní Irák, kde jezídi žijí, a zůstala tam až do roku 2017, kdy se ji z oblasti podařilo vytlačit. Do příchodu ISIS žilo v horách v okolí Sindžáru na půl milionu příslušníků jezídské menšiny. Islamisté následně tisíce jezídských mužů brutálně zavraždili a tisíce žen a dětí unesli a zotročili. Na 360 000 jezídů před islamisty uprchlo.