1 Miliony dolarů pro bývalého vězně

Kanada vyplatila teroristovi miliony dolarů za věznění na Guantánamu

, NOVÉ

Témata: , , ,

Kanada zaplatila teroristovi a svému občanu Omaru Khadrovi 10,5 milionu kanadských dolarů (185 milionů korun) v rámci „vyrovnání“ za jeho věznění na americké základně Guantánamo. Podle listu Globe and Mail si muž, který připravoval bomby a zabil amerického medika, peníze okamžitě vyzvedl. I když byl asi zklamán, požadoval dvojnásobek.

Ottawa ovládaná silně levicovou vládou se Khadrovi za všechna příkoří rovněž formálně omluvila. „Jménem kanadské vlády se chceme omluvit panu Khadrovi za veškeré role, které mohli kanadští činitelé sehrát v jeho utrpení v zahraničí,“ uvedla v oficiálním prohlášení kanadská ministerstva zahraničí a veřejné bezpečnosti. „Věříme, že toto vyjádření a také odškodnění dojednané s vládou mu pomohou ve snaze začít novou a nadějnou kapitolu svého života mezi kanadskými spoluobčany,“ dodala ministerstva.

Andrew Scheer, vůdce opozice a Konzervativní strany označil vyplacení peněz teroristovi za nechutné. Je to podle něj hrozný vzkaz kanadským mužům a ženám v uniformách, které bojují proti terorismu. Scheer vyzval levicového premiéra Justina Trudeaua, aby občanům své počínání vysvětlil. Nevoli vyvolal krok kanadské vlády také v USA.

Khadr byl dopaden po přestřelce s americkými vojáky v Afghánistánu v roce 2002, kdy mu bylo 15 let. Při výslechu se přiznal, že zabil amerického armádního medika zvláštních jednotek, a stal se nejmladším vězněm na Guantánamu.

Po deseti letech byl převezen do Kanady, kde si měl odpykat zbytek trestu, ale v roce 2015 byl propuštěn. Kanadský nejvyšší soud v roce 2010 rozhodl, že Kanada porušila Khadrova práva mimo jiné tím, že vyslala na Guantánamo své zpravodajce, kteří vězně vyslechli a kteří pak Američanům výsledky své práce poskytli.

Do Afghánistánu Khadra podle agentury Reuters odvezl otec, který byl členem teroristické organizace Al-Káida. Zapojil syna do skupiny, která připravovala bomby. Khadrův otec zahynul v bitvě s pákistánskými vojáky v roce 2003.

Khadr původně v procesu s kanadskou vládou požadoval jako odškodné 20 milionů kanadských dolarů.

Čtěte také: Může mít EU imigrační systém jako Kanada?

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.