Ivan Magor Jirous má v Humpolci pamětní desku
Magorova pamětní deska
K nedožitým sedmdesátinám básníka a výrazné postavy undergroundu Ivana Martina Jirouse v Humpolci odhalili pamětní desku. Peníze na ni vybrali jeho přátelé, pomohla radnice. V jeho rodném městě tak vyvrcholila multikulturní přehlídka Magorovo září, kterou uspořádalo Občanské sdružení pro rozvoj kulturních tradic Vysočiny.
Deska s Magorovým reliéfem a citátem jednoho jeho životního kréda: Hlavně, aby radost nezmizela, ho bude připomínat v parku v Jihlavské ulici poblíž Pivovaru Bernard a domu, kde Jirousovi žili v době Ivanova narození. Jejím autorem je akademický sochař Jan Zoubek. "Není bronzová, protože by nám ji ukradli, tak jsme ji nechali odlít z umělé hmoty," řekla ČTK hlavní organizátorka a Jirousova dávná přítelkyně Jarmila Neomytková. Deska je upevněná na velkém balvanu, který na místo dopravila radnice, ta se také postarala o úpravu okolí.
Magorovo září začalo autorským čtením a výstavou obrazů jeho dcery Martiny Jirousové-Veselé. Pokračovalo v kině projekcí dokumentu Františka Čuňase Stárka Vzpomínka na Magora, mší v kostele, kterou sloužil Ladislav Heryán a projekcí dalších dokumentů Břetislava Rychlíka Největší Čech je Magor a Hlavně, aby radost nezmizela.
Neomytková, která o Jirousovi vydala v nakladatelství Torst sborník Humpolecký magor, se s ním znala z dob studií. "Bylo to v letech 1961 a 1962, mně bylo šestnáct, jemu sedmnáct. On chodil na gymnázium, já na zdravku. Byla to taková čistá, studentská láska, vodili jsme se za ruce a on mi vyprávěl o prokletých básních," řekla ČTK. Pak se sešli v roce 2004, když dávala dohromady vzpomínky jeho přátel.
Jeho excesy nijak neomlouvala. Třeba v roce 1992 byl v Jihlavě odsouzen za výtržnictví, když se ve vinárně opil a svlékl donaha. "Já ho takového neznám. Byl to člověk vzdělaný, jemný, citlivý a laskavý," zdůraznila. Po letech se ho ptala, jak mohl přečkat dobu v komunistických kriminálech. Říkal, že veškeré city musel zadupat, odříznout a dělat drsňáka. Lidé by podle Neomytkové měli hledat smysl jeho života a duši v jeho básních.
Čtěte také: To jste komunista? Dolejšovi spílají kvůli fotografii Plastic People
Autor něžných, ale i dryáčnických veršů Ivan Martin Jirous, přezdívaný Magor, měl mnoho tváří. Byl vystudovaným historikem umění a výtvarným kritikem i nevypočitatelným provokatérem, známý je jako umělecký vedoucí kapely The Plastic People of the Universe. Signatář Charty 77 a odpůrce totalitního režimu v bývalém Československu v jeho vězeních strávil téměř osm a půl roku. Své sedmdesáté narozeniny by oslavil v úterý 23. září.