To jste komunista? Dolejšovi spílají kvůli fotografii Plastic People

Komunista a Plastic People

To jste komunista? Dolejšovi spílají kvůli fotografii Plastic PeopleNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Tak takhle se s voliči nepracuje. Komunistický poslanec a místopředseda Jiří Dolejš pověsil na svou facebookovou zeď fotografii členů české undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe a přidal status s jediným slovem: Legenda... To ale na jeho virtuální přátele zapůsobilo jako červený hadr na býka. Pod vzkazem se to ihned začalo hemžit nechápavými komentáři. A Dolejš ještě přilil olej do ohně.

Dolejš vstoupil do KSČ v lednu 1989. Komunisté přitom za minulého režimu jedny z tahounů české undergroundové scény často perzekvovali a členové Plastiků skončili i ve vězení. Proto Dolejšův status z nedělního večera působí přinejmenším překvapivě. A jak se ukázalo, překvapivý byl minimálně pro Dolejšovy fanoušky na sociální síti.

 

„Proč jste poslancem za komunisty? Tato vaše legenda byla proti socialismu.“, „Prasata, normální ožralá prasata.“, „Jsem normálně vychovaný člověk, který nechce, aby mu kazili vkus nějací feťáci nemelodickými texty typu 'běžím s hovnem proti plátnu, do plátna to hovno zatnu...'...nemusím to, nuž ale Jirka ví co činí.“

To jsou jen některé ze vzkazů, kterými se to pod Dolejšovým statusem začalo ihned hemžit. Komunistický poslanec se svých oblíbenců přesto zastával: „Nikdo vám vážení nic nevnucuje – váš vkus je jen váš. Underground ale je a zůstane výraznou kapitolou a časy kádrování dokonce i hudby jsou v nenávratnu.“

Komentující Dolejš stejně nepřesvědčil. „Od kdy kvalitu určuje zda to je či není undergroud?“ „Prznitelé hudby!! Pravdoláskaři, Alkoholici!“

Dolejš pak diskuzi uzavírá vzpomínkou, jak několikrát mluvil s Ivanem Martinem Jirousem. Jak sám přiznává, bylo to až v 90. letech. Jirous s hudebníky z Plastic People úzce spolupracoval a za své politické názory byl za komunismu opakovaně vězněn.

Komunista z Prognostického ústavu

Dolejš vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a poté několik let pracoval v Prognostickém ústavu ČSAV. Po sametové revoluci zůstal ve straně a v KSČM už dlouho dobu plní roli hlavního ekonomického experta. Patří spíše k zástupcům umírněnějšího křídla a často krotí výroky svých radikálnějších kolegů. Začátkem tisíciletí zastával vizi modernějšího výkladu marxismu, ale u kolegů neuspěl.

V roce 2006 byl zbit skupinou násilníků, kteří mu měli nadávat do komunistických sviní. Dolejš tehdy proto útok označoval za politicky motivovaný. O tři roky později figuroval v úplatkářské aféře, kdy neprošel testem deníku MF DNES a měl prý být ochoten prosadit změnu loterijního zákona za milionový úplatek. Policie případ odložila.

Sdílet:

Hlavní zprávy