Svobodní ztratili čtvrtinu členů. Program ale měnit nechtějí

STRANA ZTRÁCÍ PŘÍZNIVCE

Svobodní ztratili čtvrtinu členů. Program ale měnit nechtějíNOVÉ
Lídři do krajských voleb, které proběhnou na podzim 2016 a tři kandidáti do Senátu. Foto: Foto: Facebook/Strana svobodných občanů
1
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

Strana svobodných občanů (SSO) se pomalu rozpadá. Na začátku letošního roku ji totiž opustila celá čtvrtina jejích členů, kterých tak v současné době zbývá jen několik stovek. Serveru ECHO24.cz to přiznal předseda strany a zároveň europoslanec Petr Mach. I přes masivní odliv členů strana podle Macha nehodlá zásadněji měnit svůj program a chce dál sázet především na euroskepticismus a nízké daně.

Přestože Strana svobodných občanů ztrácí své členy dlouhodobě, zatím zřejmě největší odliv začal letos na začátku února. Členové strany totiž musí pokaždé na začátku roku uhradit poplatek v základní výši tisíc korun, pokud chtějí ve straně zůstat. Kdo poplatek neuhradí, automaticky o své členství přichází.

A podle stranického předsedy Macha se letos své členství rozhodlo dobrovolně ztratit více lidí než jindy. „Počet členů poklesl k termínu placení členských příspěvků o 25 % na 747. Předpokládám, že během roku se jako obvykle počet členů vrátí k tisícovce,“ řekl k tomu Mach serveru ECHO24.cz.

Mluvčí Svobodných Kateřina Kašparová upozorňuje, že strana vždycky na začátku roku ztratí část členů a registrovaných příznivců. „Naše strana pokaždé na začátku roku, tedy v době kdy se mají platit členské poplatky, zaznamená určitý odliv členů a registrovaných příznivců. V průběhu roku ale počet znovu částečně naroste. Někdy se totiž stane, že člověk zapomene poplatek zaplatit a tím pádem automaticky ztratí statut člena nebo registrovaného příznivce,“ uvedla.

Kašparová ale jedním dechem dodala, že v předchozích letech stranu na začátku roku opouštělo zhruba 5–10 % členů a registrovaných příznivců. To je podstatně méně než současných 25 %.

Svobodné štěpí islám i Soukromníci

Proč stranu v současné době opouští tolik jejích dosavadních stoupenců zatím není zcela jasné. Z dostupných informací je ale zřejmé, že se Svobodní do značné míry rozštěpili na tématu islámu a migrace, kdy se jedna část strany stavěla spíše pro a druhá spíše proti přijímání uprchlíků.

Viditelné to bylo zejména ve volbách nového předsedy, kde silně antiislámský sociolog Petr Hampl prohrál v souboji s dosavadním – a zároveň současným – předsedou Petrem Machem. Hampl stranu následně opustil a přešel do Konvičkova Bloku proti islámu (BPI). Spolu s Hamplem tehdy odešli i další protiislámsky naladění členové a příznivci Svobodných, z nichž řada zamířila právě do Bloku proti islámu. To ostatně na dotaz serveru ECHO24.cz potvrdil i tiskový mluvčí BPI David Štěpán.

Kvůli islámu stranu ostatně opustil i známý řezník Pavel Havlíček, který proslul jako přední kritik Andreje Babiše. „Islám je systém, který má v programu, mimo jiné, vepsánu demontáž svobodné sekulární a demokratické společnosti, jakou jsme po staletí budovali. A právě pohled na islám některých vlivných členů je diametrálně odlišný od mého, liberálně-konzervativního. K tomuto posunu došlo hlavně po změně předsednictva a nemohl jsem se nadále spolehnout na budoucí podporu v kampani a rezignoval na kandidaturu do Senátu. Svobodní však v žádném případě nejsou ‚proimigrantští‘,“ uvedl Havlíček.

Čtěte také: Řezník proti Babišovi. Odpůrci online pokladen jdou do ulic

Další část členů pak zřejmě odradilo propojení Svobodných se Stranou soukromníků, jejíž nejviditelnější postavou je první muž českého hazardu senátor Ivo Valenta. Dohoda, kterou Svobodní se Soukromníky podepsali loni v říjnu, otevírá stranám možnost k utváření koalic v blížících se krajských (a teoreticky i sněmovních) volbách.

Právě kvůli blížícím se volbám by si teď předseda Svobodných Mach přál znovu navýšit počet členů a registrovaných příznivců. Zdůrazňuje však, že strana nechce nové příznivce nabírat prvoplánovou protiimigrační rétorikou.

„Chceme přilákat nové členy racionální politikou. Nebudeme a nikdy jsme nechtěli být stranou jednoho tématu nebo stranou opírající se o nenávist jakéhokoliv druhu. Budeme jednoduše dál hájit svobodnou a suverénní Českou republiku s nízkými daněmi a bezpečnou pro české občany,“ uzavřel Petr Mach.

Svobodní současným odlivem členů navazují na dlouhodobý trend, kdy s každým rokem ztrácejí čím dál více členů. Například v prosinci 2014 měla strana 1069 členů. V září loňského roku to ale bylo už jen 945. Letos na začátku února pak počet spadl na výše zmíněných 747 členů.

Ještě markantnější je ale odliv takzvaných registrovaných příznivců strany. Zatímco v prosinci 2014 jich Svobodní měli celých 2240, v září loňského roku to už bylo jen 1572. Na začátku letošního roku pak počet registrovaných příznivců, kteří by se dali zjednodušeně nazvat jako poloviční členové, klesl na 1022.

Čtěte také: ‚Zbraně rozumným lidem.‘ Kampaň Svobodných vzbudila posměch

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články