‚Míníme vyhrát!‘ Konvička s Úsvitem už rozjíždí kampaň

Příprava na krajské volby

‚Míníme vyhrát!‘ Konvička s Úsvitem už rozjíždí kampaňNOVÉ
Martin Konvička (předseda hnutí Blok proti islámu), Miroslav Lidinský (předseda hnutí Úsvit NK), Petr Hampl (sociolog, člen Svobodných) Foto: Foto: Facebook/ hnutí Úsvit - Národní koalice
2
Domov

Kristýna Novotná

Zatímco ostatní politické strany a hnutí začaly pro nadcházející krajské volby představovat lídry kandidátek, Úsvit – Národní koalice, který jde do voleb s podporou Bloku proti Islámu, je o krok dál. Nejmenší parlamentní strana ve spolupráci s protiimigrační iniciativou rozjela totiž už předvolební kampaň. Volby do krajských zastupitelstev se budou konat příští rok na podzim.

Představitel Bloku proti islámu Martin Konvička, původní profesí entomolog se sbírkou motýlů v podpaží. Předseda Úsvitu a „válečný veterán“ Miroslav Lidinský se zbraní v ruce. Reklamní banner formace, která společnou kandidaturu nejenom do krajských, ale i sněmovních a senátních voleb oznámila začátkem září, se objevil na serveru Parlamentní listy.

„Ne imigrantům“, „Obnovme pohraniční policii ČR!“ či „Proč vláda přijímá imigranty?“ zní hesla inzerátu, která vévodila nad protiuprchlickým a antimuslimským textem petice za slavnostní rozsvícení vánoční stromku na Staroměstském náměstí v Praze. Reklama současně vyzývala k účasti na debatách, kterou Úsvit a blok na nejrůznějších místech v Česku pravidelně pořádají.

Konvička na dotaz deníku ECHO24.cz, zda není kampaň v médiích předčasná, odpověděl: „Předvolební kampaň není předčasná, neb my míníme vyhrát.“ Další dotazy na financování, umístění inzerce či kandidátku ale odmítl komentovat. Jen dodal, že kandidovat hodlá Úsvit ve spolupráci s blokem ve všech třinácti regionech. Jednotlivé lídry prý představí „včas“.

Politickou kariéru Konvičky, který má být takzvaným superlídrem formace, ale může narušit jeho nynější trestní stíhání. Policie ho totiž podle mluvčího bloku Davida Štěpána obvinila „z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod“, a to kvůli jeho protiislámským výpadům na Facebooku. Podle iniciativy je obvinění politicky motivované.

Více zde: Policie obvinila Konvičku. Jsou za tím Pelikánové, naznačuje blok

Politický program? Dá se lehce odhadnout…

Kromě krajských lídrů zatím není známý ani politický program, který má pro formaci sestavit sociolog Petr Hampl. Dá se ale očekávat, že mu budou dominovat protiimigrační a antiislámská témata. „Chceme zajistit bezpečnost České republiky, chceme ochranu českých státních hranic, chceme ochránit naši zemi před nelegální imigrací a radikálním islámem,“ řekl už dříve předseda Úsvitu Lidinský.

Hampl by měl společný program koalice představit v prosinci. Hampl, který s blokem již delší dobu spolupracuje, je zatím stále členem Strany svobodných občanů. Po neúspěšné kandidatuře na předsedu ale podle současného šéfa Petra Macha oznámil, že ze strany odchází.

Více zde: Šéfem Svobodných znovu Mach. Do voleb chce se Soukromníky

Hampl chtěl pod svým vedením Stranu svobodných občanů spojit právě s Úsvitem a blokem. Staronový předseda a europoslanec Mach v pondělí na tiskové konferenci vyjádřil přání, aby jeho strana šla do krajských voleb v příštím roce po boku se Stranou soukromníků České republiky, s jejímž vedením již jedná.

Čtěte také: Konvičkův Blok proti islámu půjde do voleb s Úsvitem

ANO už neláká? Šéf textilky Hlavatý odmítl vést kandidátku

‚Žádná novinka.‘ TOP 09 zahlazuje krajský rozchod se Starosty