Na ČT útočí už i ANO. Komárek: Babiš taky říkal, že ji řídí Kalousek

Atak na veřejnoprávní médium

Na ČT útočí už i ANO. Komárek: Babiš taky říkal, že ji řídí KalousekNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Když před pár dny prezident Miloš Zeman zaútočil na Českou televizi, že se z ní „stává špatná komerční televize“, mohlo se zdát, že jde o jen další slova z Pražského hradu. Ataky proti veřejnoprávnímu médiu se ale začínají vršit. S posledním nyní přišel Martin Komárek z ANO. Přibývající výpady mají jednoduché vysvětlení – v dubnu bude sněmovna obměňovat třetinu radních. Poslanci jsou s prací rady obecně nespokojení. A třeba ANO chce díky novým lidem zvýšit tlak na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Miloš Zeman si s kritikou České televize přisadil, když ČT24 po kritice předchozí odmítla vysílat pravidelnou tiskovou konferenci hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, již předtím vždy vysílala v přímém přenosu. Zeman to označil za směšnou a dětinskou pomstu za jeho výrok, že ČT neplní veřejnoprávní funkci. A pak přišel s obviněním. „Veřejnoprávní televize není objektivní, je jednostranná, je do značné míry ovlivňována TOP 09 a já to pokládám za neplnění veřejné služby a za neplnění příslušných zákonů, které se k veřejné službě vztahují,“ zdůraznil prezident. Jako doklad toho, že je pod vlivem TOP 09 uvedl, že v Radě pro televizní a rozhlasové vysílání podle něj zasedají minimálně tři členové se vztahem k této straně.

Stejná slova pak opakoval senátor a šéf Zemanovy strany SPO Jan Veleba v rozhovoru s DVTV.cz. Nyní ovšem přichází kritika ČT i odjinud, z Babišova ANO.

„Napříč politickým spektrem převažuje negativní názor vůči České televizi,“ řekl poslanec ANO Martin Kolovratník pro Lidové noviny, které patří šéfovi ANO Andreji Babišovi. A přidává se i Martin Komárek ze stejné strany. Ten sice nemluví sám za sebe, ale ukrývá se za slova svého předsedy. „Náš předseda Andrej Babiš několikrát mluvil o tom, že ČT je pod vlivem Kalouska,“ uvedl Komárek, opět pro deník Andreje Babiše. Jiní politici ANO zase mluví o vlivu ČSSD.

Čtěte také: Zrušení poplatků ČT? ‚Zeman jen vydírá kvůli Rusku‘

53, tolik kandidátů navrhla občanská sdružení a odborové či zájmové organizace na pět míst, která se nyní uvolní v Radě České televize. Jsou mezi nimi například publicista a geolog Václav Cílek, evangelický kněz Svatopluk Karásek, biochemik Václav Pačes nebo bývalá atletka a někdejší místopředsedkyně rady Helena Fibingerová.

Mezi poslanci budí navržená jména velký zájem. Jsou to totiž právě oni, kdo o doplnění rady rozhodnou. Ačkoliv by výběr občanskými sdruženími měl zajistit, aby byla rada vybírána za co možná nejmenšího politického vlivu, realita je jiná. Kritici současné praxe upozorňují, že se politici za nominace od nejrůznějších sdružení a organizací pouze schovávají. Navíc o zúžení výběru na 15 kandidátů rozhodne volební výbor sněmovny a finální pětku zvolí v tajném hlasování všichni poslanci.

To, kdo má jakého favorita, by se mohlo ukázat už v polovině dubna, kdy volební výbor naplánoval veřejné slyšení se všemi kandidáty. Na přelomu března a dubna by sněmovna také měla projednat výroční zprávu o hospodaření České televize za rok 2013. A i když ji volební výbor doporučil schválit, podle jeho šéfa, Martina Komárka z ANO, bude o zprávě na plénu velmi živá debata. Mezi poslanci se dokonce mluví o tom, že by výroční zprávu nemuseli schválit.

‘Rada působí jako poradní sbor ředitele‘

Každá strana ve volbě samozřejmě sleduje i své zájmy. Touhu posílit svůj vliv v radě má mimo jiných právě ANO, které zatím nedisponuje spřízněným radním. Podle Komárka by nově zvolené osobnosti měly hlavně vytvořit určitý tlak na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

„A teď nemyslím tlak nepřátelský. Ale myslím si, že Česká televize hospodaří neprůhledně, z jejích výročních zpráv nevyplývá řada věcí. Hlavně to, proč televize rozpouští čtyřmiliardovou rezervu a tím pádem nehospodaří s vyrovnaným rozpočtem, jak jí to ukládá zákon,“ říká Komárek. Podle něj tyto věci současná rada neřeší. A to ani po výměně několika členů, která proběhla loni na jaře už za současné vládní koalice: „Rada dnes působí spíš jako poradní sbor generálního ředitele než jako zástupce koncesionářů.“

Česká televize jakékoliv rozpouštění rezerv odmítá. Disponuje prý finančními prostředky ve výši zhruba 3,1 miliardy. Stejně jako v předchozích letech.

„Ze zákona Česká televize žádné rezervy vytvářet nikdy nemohla, nemůže a nelze je tedy ani rozpouštět,“ řekla deníku ECHO24.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová. „Hospodaření České televize je postaveno na principu, kdy jedině Rada České televize schvaluje jak dlouhodobé plány, tak rozpočet na daný rok, ale i prodeje nemovitého majetku. Tedy na principu, který zcela vylučuje jakékoliv nekontrolované hospodaření,“ dodává.

Korte: Pozor na Babiše

S prací rady je dlouhodobě nespokojený i poslanec TOP 09 Daniel Korte, který byl na začátku 90. let předsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Korte je přesvědčen, že se zatím každá rada v každém médiu velice rychle stala spíše obranářem managementu, místo aby hájila zájmy veřejnosti. Na nadcházející volbu si je podle něj třeba dát pozor i z důvodu, že o kandidátech budou spolurozhodovat poslanci hnutí ANO.

„Při agresivitě jednoho nejmenovaného oligarchy vnímám nebezpečí, že si bude chtít zprivatizovat i tuto radu, kromě toho, že už si zprivatizoval zbytek státu. Důsledky to může mít nedozírné, zejména pokračující devastaci České televize,“ varuje Korte.

Čtěte také: Zeman: ČT je do značné míry ovlivňována TOP 09

Krátce po Radě ČT se bude volit také do takzvané velké mediální rady. Do ní poslanci kandidáty nominují přímo, nicméně zatím ji neřeší. Plně se teď soustředí na strategicky důležitou dovolbu radních České televize.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články