Bělobrádek: Babišova odveta? Nebyl by to první útok

ROZHOVOR

Bělobrádek: Babišova odveta? Nebyl by to první útokNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Hned jedenáct lidoveckých poslanců v pátek zvedlo ruku pro opoziční návrh Martina Plíška, který omezoval Andreje Babiše a jeho holding Agrofert. Poslanec TOP 09 navrhoval, aby se firmy ministrů nemohly účastnit veřejných zakázek. Po vášnivé debatě změna nakonec o pět hlasů neprošla. Jak řekl deníku ECHO24 v rozhovoru šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek, Babišovy odvety se neobává, i když by to nebylo poprvé. Sám pro omezení ministra nehlasoval. Nechtěl prý porušit koaliční smlouvu.

O pouhých pět hlasů v pátek neprošel návrh poslance Plíška, aby se firmy ministrů nemohly ucházet o veřejné zakázky. Lidovečtí poslanci Babišův střet zájmů opakovaně kritizovali a nakonec i hlasovali proti. Byli jste si – na rozdíl od sociálních demokratů – jistí, že návrh není problematický?

Samozřejmě jsme si nechali udělat právní analýzu, že není v rozporu s evropským právem. To se nám potvrdilo, a proto pro ten návrh všichni přihlášení hlasovali.

Vy osobně ale ne, nepřihlásil jste se k hlasování. Tím jste sice snížil potřebné kvorum, nicméně jste aktivně nezvedl ruku pro. Z jakého důvodu?

Dá se říci, že jsem nechtěl porušit koaliční smlouvu. A nechtěl jsem být tím, kdo z toho pak bude obviňován.

A jedenáct vašich stranických kolegů? Těm to nevadilo?

To byla zase jejich volba, každý jsme hlasovali sám za sebe.

Nicméně ANO ve svých předvolebních materiálech říkalo, že nemá žádný byznys se státem. Takže by jim to naše hlasování nemělo principiálně vadit.

Vnímali jste Babišův střet zájmů u veřejných zakázek jako velký problém?

Samozřejmě. Ty argumenty od nás zazněly několikrát, i během páteční diskuze. Střet zájmů u Andreje Babiše při účasti na veřejných zakázkách je. Nicméně ANO ve svých předvolebních materiálech říkalo, že nemá žádný byznys se státem. Takže by jim to naše hlasování nemělo principiálně vadit.

Za několik týdnů budete hlasovat o dalším Plíškově návrhu na omezení konfliktu zájmů, v němž se nachází ministr financí. Člen vlády by podle návrhu nemohl být ovládající osobou ve firmě. I tady souhlasíte? A věříte slovům premiéra, že tentokrát Babiše budou chtít omezit i sociální demokraté?

Jejich postoj nebyl před pátečním hlasováním úplně jednoznačný. Je ale třeba rozlišit zákon o zadávání veřejných zakázek a o střetu zájmů. U střetu zájmů jsou podle posledních vyjádření připraveni to podpořit. A my zcela jasně také. Budeme jen debatovat o konečném znění návrhu, protože se dá očekávat, že bude snaha udělat i další verzi, která by řešila retroaktivitu a týkala se až nově nastoupivších ministrů.

Nebojíte se ze strany ministra financí za lidovecké hlasování nějaké odplaty?

Já se bojím jen Pána Boha.

Útok by nemusel nutně směřovat na vás, ale spíše na nějakého poslance KDU-ČSL, který v pátek pro omezení Babiše aktivně zvedl ruku...

Tak nebyl by to první takový útok. Ale ne. Neobáváme se toho.

Čtěte také: K omezení Babiše chybělo pět hlasů. Kalousek: ‚ČSSD se podělala‘

Kdo a čím vydírá Bohuslava Sobotku?