1 Válka v Sýrii

Rusové nasadí na bojiště v Sýrii válečné roboty. Mají dobýt Allepo

, NOVÉ

Témata: , , ,

Bojiště severozápadní Sýrie čeká zřejmě v nejbližší době změna ve způsobu dosavadního vedení válek. Rusové se totiž chystají při pokusu o dobytí Aleppa použít nový typ supermoderního válečného robota. Jak uvedl izraelský server DEBKAfile, stroje ovládané zdálky by měly ochránit životy nasazených vojáků, zkrátit by se navíc měla i celková délka bitvy.

Společná koalice Ruska, Sýrie a Íránů se rozhodla k vojenské operaci, jejímž cílem má být obsazení druhého největšího města v zemi Aleppa. Největší vliv by v této akci přitom mělo mít Rusko. Kromě pozemní pěchoty a tanků, chystá Moskva využití válečných robotů s označením Platform-M.

„Tento typ robota může být využit pro sběr informací, zajišťování a eliminaci nepřátelských cílů, palebnou podporu nebo k hlídkování poblíž strategických objektů. Stroj je dálkově ovládán a může nést taktické vybavení, díky kterému je schopný likvidovat nepřátele prakticky sám,“ uvádí se v technických informacích sepsaných ruským výrobcem.

Rusko by navíc mělo díky využití moderní techniky výrazně omezit ztráty na životech svých vojáků. Vojenští velitelé očekávají, že s nástupem robotů na frontu se výrazně zvedne i morálka celé armády. Vše by poté mělo napomoci rychlejšímu zvládnutí celého konfliktu.

 

Výhodou Platform-M je také její uzpůsobení náročnému pouštnímu prostředí. Stroj může být vybaven nejen standardní šesticí kol, ve složitějším terénu je možné namontovat i dvojici pásů. Technologická výbava a osazení zbraněmi lze také upravovat podle typu operace.

Rusové už dlouho projevují snahu modernizovat některé části své armády. Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov mluvil například o plánu „kompletní automatizace bitev v Sýrii“. Ke svým slovům navíc dodal: „Možná budeme jednou svědky válek mezi několika skupinami robotů.“

Podle serveru Debkafile je však tato představa zatím futuristická.

Čtěte také: Rusko nám zdarma dodává rakety, tvrdí velitelé Hizballáhu

Překvapený Západ: Jordánsko prudce otočilo směr. Na Moskvu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.