„Pojď ven!“ vyzval Volný poslance ČSSD. Konflikt ve sněmovně bude řešit mandátový výbor

Sněmovní pozdvižení

„Pojď ven!“ vyzval Volný poslance ČSSD. Konflikt ve sněmovně bude řešit mandátový výborNOVÉ
Lubomír Volný Foto:

Foto: SPD – Svoboda a přímá demokracie

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pátek přinesl ostrý střet poslanecké sněmovny na téma návrhu na zrušení soudního přezkumu správních rozhodnutí o vyhoštění cizinců z České republiky. Mezi všemi vystupovala řeč v minulosti už mnohokrát kontroverzního poslance SPD Lubomíra Volného, který se nejprve tvrdě strefoval do Evropské unie a posléze se nechal slyšet, že za případem seniora odsouzeného za terorismus stojí takzvaní vítači. Vše završil tím, že vyzval sociálního demokrata Jana Birkeho, který se s ním hádal, aby „šel ven“. Volného vystoupení schytává kritiku na sociálních sítích i od politiků, TOP 09 už podala podnět k mandátovému a imunitnímu výboru, aby se věcí zabýval.

Slovní potyčka propukla při projednávání vládní cizinecké novely, která je ve Sněmovně ve druhém čtení. Volný prohlásil, že Evropská unie je kafkovský svět, který buduje „supertotalitu“. „Evropská unie je do budoucna zkáza Evropanů a zkáza Evropy,“ prohlásil. Šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček mu kontroval tím, že Volného hnutí SPD děsí lidi a že to byla jeho koordinátorka, s níž senior Josef Balda konzultoval svůj čin. Baldu poslal soud nepravomocně do vězení za způsobení nehod dvou osobních vlaků. Chtěl u lidí vyvolat strach z muslimských migrantů, vypověděl při slyšení.

„Jste to vy, vítači, kteří jste vytvořili pana Baldu. Protože vy jste ho vyděsili reálnou možností toho, že tady bude spáchán teroristický útok,“ odpověděl mu Volný za nesouhlasu poslanců středo-pravicových stran. Jan Birke z ČSSD na něho měl posléze pokřikovat, ať „už toho už nechá“. Volný pak Birkeho vyzval, aby „šel ven“. Dvojice se posléze hádala o to, kdo požívá horší výrazy. „Agresivní situaci jste vyvolal vy svým primitivismem,“ prohlásil Volný. Birke se mu v další debatě za pokřikování z lavice omluvil.

Fašouni z Reichstagu

Volného slova okamžitě vyvolala vlnu kritiky napříč sněmovními stranami. Nejkonstruktivněji se k ní postavilo TOP 09, když jeho poslankyně Helena Langšádlová iniciovala, aby se celou záležitostí zabýval mandátový a imunitní výbor sněmovny. „To, aby vyhrožoval kolegům je naprosto nepřijatelné,“ napsala. Podpořila ji i místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. „Chování poslance Volného, který v PS slovně napadal poslance a vyhrožoval, je zcela nepřípustné. Přidávám se k podání podnětu mandátovému a imunitnímu výboru, aby se tímto zabýval. Situace, kdy někomu dojdou argumenty, tak chce užít hrubou sílu, je smutnou vizitkou člověka,“ míní.

Podle místopředsedy Starostů a nezávislých se hranice chování posouvají. „Na východ,“ dodal. Marian Jurečka z KDU-ČSL zase nevěřil, že je možné něco takového na půdě sněmovny slyšet. „Agrese a zhovadilost některých poslanců SPD je neuvěřitelná,“ napsal.

Za neskutečné, ostudné, nepřijatelné a hnus vystupování poslance SPD označila bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová. Podle komunisty Jiřího Dolejše někomu zřejmě „jeblo“. „Z SPD uz agresivně vřískají jak fašouni v Reichstagu,“ nechal se slyšet. „SPD a náckovská rétorika jejích poslanců v čele s Lubomírem Volným je ostudou sněmovny,“ myslí si zase Petr Dolínek z ČSSD, bývalý pražský náměstek.

„Vlastizrádce Havel“

Lubomír Volný na sebe upozornil v prosinci před Vánoci, když označil prezidenta Václava Havla za „jednoho z největších vlastizrádců této země“. Čelil i trestnímu oznámení a odmítal se za svoje výroky omluvit.

Čtěte také: Poslanec Volný trvá na Havlovi „vlastizrádci“. Čelí trestnímu oznámení a odmítá se omluvit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články