Solidarita s Paříží. Svět je modro-bílo-červený

Solidarita s Francií

Solidarita s Paříží. Svět je modro-bílo-červenýOBRAZEM
Radnice v San Francisku Foto: Foto: Reuters
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Města na celém světě se snaží projevit solidaritu s Francií, ochromenou pátečními teroristickými útoky. Mnohde se v noci objevily budovy nasvícené v barvách francouzské trikolory a do dálky tak dávaly najevo soucítění s Francouzi. Sami Francouzi vzkazují Islámskému státu, který se k útokům vzápětí přihlásil, že se ho nebojí.  

Stejně tak se sociálními sítěmi šíří snímek, který zachycuje dav v ulicích Paříže se světelným nápisem: Nebojíme se, který vznikl po lednových útocích na Charlie Hebdo.

New York osvítil modře, bíle a červeně nejvyšší budovu Spojených států One World Trade Center, která vznikla na místě někdejších „dvojčat“ Světového obchodního střediska, jež zničili teroristé při atentátech v roce 2001. V troskách tehdy zemřelo 2752 lidí. Spirála vysoká 124 metrů na střeše One World Trade Center bude svítit do noci ve francouzských barvách i v následujících dnech.

Čtěte také: Teror v Paříži. Přes 120 zavražděných lidí. Útočníci křičeli Alláhu Akbar

‚Vypadal obyčejně, jen měl kalašnikov.‘ Krvavá lázeň na koncertu

Teroristé opět udeřili. Vydrží Francie? A Evropa?

K podobnému kroku sáhla Opera v Sydney, do dálky svítí francouzskými barvami od pátečního večera věž v kanadském Calgary i televizní věž v Torontu. Za 120 obětí atentátů v Paříži se dnes budou v Sydney konat mše ve dvou katedrálách. Premiér Mike Baird také požádal, aby byla francouzská vlajka vyvěšena na mostě v přístavu.

Na radnici v San Francisku vyvěsili francouzskou vlajku a prosvítili celou budovu barvami francouzské trikolory. Podobně byl osvícen třeba hotel Omni v Dallasu. Francouzské barvy se objevily i na tak vzdálených místech jako Mexiko.

Na pařížském náměstí Republiky začali lidé rozsvěcovat první svíčky na památku 120 obětí útoků.

#PrayForParis

Klíčovou roli při reakcích na teroristické útoky v Paříži hrají internetové sociální sítě. Pařížané je například používají ke sdílení soustrasti, na síti Twitter pak lidé prostřednictvím hashtagu #PorteOuverte (Otevřené dveře) nabízeli ve svých domovech útočiště těm, kteří se ve francouzském hlavním městě ocitli v úzkých.

Hashtagy #PrayForParis (Modlete se za Paříž) a #ParisAttacks (Pařížké útoky) zase slouží k vyjadřování solidarity, píše list Financial Times.

Facebook krátce po útocích aktivoval systém Safety Check, který má uživatelům nacházejícím se v Paříži umožnit, aby informovali své přátele o tom, že jsou v bezpečí. Systém, který se již dříve používal při přírodních katastrofách, tak byl poprvé použit při neštěstí způsobeném lidmi.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články