Katalánští atentátníci byli normální kluci, změnil je až vlivný imám
terorismus
- čtk,
Katalánští teroristé podle rodiny a okolí neodpovídali obvyklému profilu teroristů, kteří v posledních letech spáchali útoky v Evropě. Byli mladší, neměli sociální, ekonomické, ani pracovní problémy. Chlapce zřejmě zradikalizoval a vedl imám Abdelbaki Es Satty, který zemřel minulý týden při výbuchu domu, kde teroristé podle všeho připravovali výbušniny ke spáchání mnohem větších atentátů.
„Byli to kluci, kteří mluvili perfektně katalánsky, vychodili tady školy, měli dobré známky a neměli žádné problémy,“ uvedla Maria Vilaltaová ze zastupitelstva ripollské radnice. Také podle učitelky Núrie Perpinyaové se tito mladí nikdy „nechovali špatně, ani nebyli příliš nábožensky založení“.
Podle rodiny se barcelonský atentátník Júnis abú Jakúb, který pracoval v místní továrně, začal měnit v letošním roce. „Do loňského roku byl úplně normální, ale letos už nám odmítal potřást rukou,“ řekla agentuře Reuters jeho sestřenice. Také přestal chodit do nočních klubů a pít alkohol.
Babička barcelonského atentátníka z radikalizace chlapců stejně jako policie viní místního imáma. „Ti kluci ani neuměli číst arabsky. To co je změnilo, se stalo v Evropě,“ řekla.
Právě imám, který chlapce zradikalizoval, měl být přitom již v roce 2014 vyhoštěn. V odvolacím řízení mu ale bylo povoleno zůstat, uvedly španělské deníky s odvoláním na policejní zdroje. Ze Španělska měl podle původního rozsudku odjet poté, co si odpykal trest za obchodování s drogami.
Možné vysvětlení, proč se mu podařilo chlapce zradikalizovat, nabízí Manuel Gazapo, ředitel institutu pro národní bezpečnost. „Prvním faktorem je jejich věk, byli mladší než teroristé obvykle bývají, a proto byli tvárnější,“ domnívá se Gazapo. Druhým faktorem je podle něj jejich původ. Řada z nich se narodila v Maroku.
„Říká se, že byli integrovaní, ale přesto nepřestali patřit k menšině, které hrozí vyloučení ze společnosti. Pak stačí malý incident, aby byli náchylní k obalamucení,“ tvrdí Gazapo. Dodal, že integrací není definitivně vyhráno, a naopak, když je „chlapec vyloučen“ ze společnosti, neznamená to podle Gazapa, že „půjde a někoho zabije“.
„Ano, vyrostli jsme tady a neměli jsme problémy se soužitím, ale jsme a vždy budeme Maurové,“ řekl listu El País bratranec dvou členů rozprášené teroristické buňky Rašíd. „Ve škole jsme byli Maurové a holky s námi nechtěly chodit. A dospělí si myslí, že prodáváme hašiš,“ dodal Rašíd. I podle něj hrál hlavní roli imám Es Satty. „Velmi inteligentní chlápek tě přesvědčí za půl hodiny. Zbaví tě strachu, a to je to hlavní,“ tvrdí Rašíd.