1

Prezident Zeman přiznal: jsem zoufalec a alibista

Témata: ,

Prezident Miloš Zeman mluví hodně a rád. Vyjadřuje se k ledasčemu. Nejvíce k věcem, na něž má malý nebo vůbec žádný vliv. Jako je třeba ozbrojený zásah proti Islámskému státu. V jeho pestrém rétorickém repertoáru ale nenajdete, že by se věnoval poměrům v mateřských školkách. Že by měl názor, jestli by do nich měly mít šanci chodit děti už od dvou let nebo naopak povinnost nastoupit všechny pětileté děti.

Jestli se Miloš Zeman v školství skutečně něčemu věnoval, bylo to téma inkluze na základních školách. Se svým citem pro to, co skutečně hýbe společností, přitáhl pozornost k tématu, které silně dráždilo rodiče zdravých i postižených dětí, učitelů i ředitelů škol. Novelu školského zákona, která inkluzi nařizovala, ale prezident dávno podepsal.

Nejspíš ho k tomu vedla vetovací zdrženlivost, kterou si naordinoval 21. března 2013 v projevu před senátory. „Nechci zbytečně vetovat žádné zákony. Veto je podle mého názoru alibismus. Veto je výraz jakéhosi zoufalství. A veto je také důkaz toho, že prezident republiky se nesnažil s oběma komorami parlamentu před svým vetem řádně diskutovat, přednášet svoje argumenty a případně být přesvědčen argumenty těchto komor, protože každý z nás má právo na změnu svého názoru.“

Kritice inkluze se pan prezident bohužel začal věnovat až poté, co zákon o ní podepsal. Žádná jednání a přesvědčování poslanců a senátorů se nekonala. Zeman si nejspíš vzpomněl na svá slova ze Senátu a nechtěl si přiznat, že je zoufalec a alibista, takže nevetoval.

Vzhledem k jeho tradičně slabému přehledu o aktuální skutečné agendě a velmi intelektuálně slabému aparátu na Hradě ale spíš inkluzi včas nezaregistroval. Nikdo z jeho poradců mu s předstihem nesdělil, jak výbušné to téma ve společnosti je. Prezident zařadil téma do repertoáru, až když se hlasitě začali ozývat komunální politici, učitelé a hlavně rodiče, jichž se inkluze bytostně týká. Vzápětí do tématu s velkým nasazením nastoupil i bulvární deník Blesk.

Kdyby Miloš Zeman včas rozjel debatu o inkluzi, než byla schválena, velmi pravděpodobně by nikdy neprošla. Politici by si uvědomili, jak nebezpečný experiment na dětech těsně před krajskými volbami spouští, a zastavili by to. Především sociální demokraté přiznávají, že to byla velká chyba a bojí se, že je za to voliči v říjnu potrestají.

Miloš Zeman skutečně s vety šetří, aby nebyl za zoufalce. Zatím vetoval čtyři zákony, za Sobotkovy vlády tři. Teď přichází veto školského zákona, který mimo jiné mění spádové obvody, z nichž obce a městské části musí přijímat děti. Otevírá možnost vzít děti už od dvou let a dává povinnost nastoupit v pěti do posledního ročníku školky pro všechny děti. V zákoně jsou také jednotné přijímací zkoušky na střední školy nebo povinná maturita z matematiky od roku 2021.

Prezident v dopise šéfovi sněmovny Janu Hamáčkovi vysvětluje, že jedná nikoliv z vlastní úvahy, ale na žádost Svazu měst a obcí. Přiznává tedy, že je zoufalec a alibista. Proč nešel do Senátu a sněmovny, když se novela školského zákona projednávala? Nejspíš zase řešil Peroutku a jiné obskurnosti, kterým věnuje ve veřejných přestřelkách s aktivisty energii a čas.

Pozoruhodný je závěr dopisu šéfovi sněmovny. „Zákon představuje v krátké době další novelu školského zákona, když předchozí novelou byl do školského zákona zapracován princip tzv. inkluze. Sděluji, že s tzv. inkluzí vyjádřily negativní stanovisko rady všech krajů, neboť její zavedení považují za předčasné, a to je další důvod, pro který zákon Poslanecké sněmovně vracím,“ píše prezident.

Vyvolá tím dojem jako by inkluze ve vrácené novele byla. Jenže ona je v té dávno prezidentem Zemanem podepsané. Sněmovna musí přehlasovat prezidentské veto 101 hlasem. Rozhoduje ale už o celém zákoně. Není do něj možné vložit žádný pozměňovací návrh, kterým by se stopla inkluze, jež startuje od září.

Jenže povrchnost a nezdržování se fakty je bohužel typická nejen pro Zemana, ale i pro celou veřejnou debatu. Takže mu některá média na jeho trik, že vetuje kvůli inkluzi, naskočila hned v titulcích. České noviny, což je webový deník veřejnoprávní ČTK, přináší zprávu s titulkem. „Prezident vetoval školský zákon, kvůli školkám i inkluzi. Internetový deník Aktuálně.cz píše, že „Zeman vetoval školský zákon. Vadí mu školka pro dvouleté i inkluze. Valachová je zklamaná.“ A Blesk už rovnou píše „Padne inkluze? Prezident Zeman kvůli ní vetoval školskou novelu.“ Uvnitř textů se samozřejmě dočtete, že inkluze se tím nezastaví, ale je to utopeno. Zhruba v duchu, jímž píše Zeman předsedovi sněmovny Hamáčkovi.

Prezidentovi Zemanovi se sice díky vlastní lenosti nepodařilo včas zablokoval zákon o inkluzi, ale díky povrchnosti médií budou mít lidé dojem, že se o to udatně pokouší. Média odvádí pro Zemana skvělou práci. To se pak skuhrá, jak nebezpečně Zeman sílí, když se mu takhle nahrává.

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více