Zabiti proudem, zastřeleni. Při demonstracích zemřelo 11 lidí
Protesty ve Venezuele
Při protivládních protestech ve venezuelské metropoli Caracasu přišlo v noci na dnešek o život 11 lidí, část údajně při rabování a další byli zastřeleni. Podle tiskových agentur to oznámila venezuelská prokuratura, podle níž během demonstrací, které se rozhořely začátkem dubna, už zemřelo 20 lidí.
Prokuratura v prohlášení podle agentury Reuters uvedla, že osm osob bylo zabito elektrickým proudem při neštěstí, k němuž došlo, když rabující skupina vnikla do pekárny v dělnické čtvrti El Valle. Kromě toho tam „při násilných činech“ utrpělo zranění šest lidí.
Žádné podrobnosti o zbylých mrtvých z noci na dnešek prokuratura neuvedla, kromě obecné zmínky o zastřelení.
Protesty namířené proti prezidentovi Nicolasi Madurovi, jejichž účastníci žádají předčasné volby a dodržování demokracie v zemi, se ve čtvrtek protáhly až do dnešního rána. Není jasné, zda mezi 11 mrtvými je započten i muž, který byl zastřelen a byl doposud považován za jedinou oběť uplynulé noci.
Podle předchozích zpráv médií bylo během uplynulých tří týdnů při násilnostech provázejících protivládní demonstrace doposud zabito devět lidí. Účastníci těchto nepokojů se pravidelně střetávají s bezpečnostními silami.
„Včera (ve čtvrtek) se kolem deváté nebo desáté večer začaly dít děsivé věci. Přišla sem skupina lidí se zbraněmi… a začala rabovat,“ citoval Reuters vlastníka menšího supermarketu v El Valle. „Bezpečnostní situace není v rukou vlády. Přišli jsme tady o všechno,“ dodal postižený majitel.)
Čtěte také rozhovor: Lidé nemají co jíst a prezident dvě hodiny denně káže
Nejnovější demonstrace se konají od začátku dubna téměř každý den, tuto středu ale vyvrcholily odhadovanou účastí několika milionů lidí. Spouštěčem protestů bylo rozhodnutí nejvyššího soudu převzít pravomoci parlamentu, v němž má většinu opozice. Soud posléze verdikt pod tlakem veřejnosti zrušil, protesty ale pokračují, neboť podobné kroky blokující práci poslanců činí nejvyšší soud už více než rok.
Hlavními požadavky opozice jsou předčasné prezidentské volby, propuštění politických vězňů, humanitární koridor pro dodávky potravin a léků a plné uznání pravomocí parlamentu. Kromě toho opozice kritizuje skutečnost, že se minulý rok v prosinci měly konat volby guvernérů a dosud není znám jejich nový termín.
Prezidentské volby by se podle řádného termínu měly konat v poslední třetině roku 2018. Opozice se ale už přes rok snaží o uspořádání referenda o odvolání prezidenta Nicoláse Madura, jehož vládu viní z hluboké ekonomické a politické krize. Prezidentovi nakloněný nejvyšší soud a národní volební komise ale úsilí opozice všemožně blokují.