Nebojíte se, že přijdete o všechno, co máte?

Nebojíte se, že přijdete o všechno, co máte? 1
Aby firemní data byla nekompromisně chráněna
Echo24
Sdílet:

Chod podniků a organizací je stále těsněji spjat s informačními a komunikačními technologiemi a spolu s tím výrazně rostou i hrozby, před nimiž je třeba se mít na pozoru. Mohou přijít zvenku, ale mohou přijít i zevnitř. Jednou z častých a velmi zákeřných vnitřních hrozeb je podcenění významu zálohování dat.

Zkušenosti ukazují, že zálohování je ve firmách stále spíše okrajovou záležitostí. Nezřídka spočívá jen v občasném vytváření kopií pracovních dat, která někdo, nejčastěji IT, považuje za důležitá. Kvůli snižování nákladů na IT za každou cenu se občas používají nejrůznější volně dostupné programy mnohdy pochybné kvality. I bezpečnost míst, kde se záložní kopie uchovávají, je často diskutabilní. Někdy jako datová úložiště slouží i staré, již vyřazené servery nebo disky dávno za hranicí své morální životnosti. Zálohy se neověřují ani netestují a jejich správnost, bezpečnost, životnost a použitelnost se obvykle zjistí až v okamžiku, kdy je z nich třeba rychle a plně obnovit funkčnost původního systému.

Pravidla správného zálohování

Pro spolehlivé a bezpečné zálohování platí dvě základní pravidla: vytvořit správnou zálohu a zálohu správně uchovat. Správná záloha označuje, že ze zálohy skutečně lze data nebo systém obnovit do původního či definovaného stavu. Správné uchování znamená, že záloha nebo zálohy budou spolehlivě uloženy takovým způsobem a v takovém místě, odkud je bude možné v případě potřeby skutečně získat. Záloha nesmí být poškozena ani událostí související s obnovovaným systémem, ale ani jiným náhodným nebo úmyslným vlivem.

Zálohovat neznamená zkopírovat

Různá data mívají různou důležitost. Bez mnohých se podnik nebo organizace dokonce obejdou, jiná se dají jednoduše obnovit třeba z veřejných zdrojů, ale o některá kritická data si nemůžou dovolit přijít za žádnou cenu. Při plánování zálohování je proto důležité pečlivě ohodnotit důležitost a nahraditelnost jednotlivých dat a rozhodnout se, co a jak je třeba zálohovat. Vyplatí se uskutečnit alespoň základní analýzu rizik, stanovit jakou újmu mohou důsledky ztráty dat způsobit a jaké celkové náklady budou spojeny s obnovením provozu.

Kam uschovat zálohu?

Pro skutečně spolehlivé a bezpečné zálohování zejména kritických dat je vhodné používat tzv. režim 3-2-1. Spočívá ve vytvoření nejméně tří záloh, umístěných nejméně ve dvou lokalitách, přičemž alespoň jedna z nich je mimo zálohovaný systém. Ideálním místem pro umístění záloh, zálohovacích zařízení nebo i záložních systémů jsou nezávislá datová centra, která poskytují optimální a bezpečné prostředí pro provoz datových úložišť, serverů či celých zálohovacích systémů

Zálohy v bezpečí moderního datového centra O2

Umístění serverů, datových úložišť a dalších zařízení v datovém centru O2 zbavuje zákazníka starostí i nákladů spojených s jejich provozem a údržbou, např. s napájením, chlazením, připojením k internetu nebo zabezpečením. Bezpečná a rychlá konektivita datových center zajišťuje jejich vysokou dostupnost. O vše potřebné, od rozsáhlých projektů až po jednotlivá zařízení, se v datovém centru O2 postarají specialisté.

Datová centra O2 v České republice s certifikací TIER III patří ke světové špičce. Jsou založena na kvalitních a robustních mezinárodních standardech, využívají nejmodernější technologie, jsou umístěna mimo záplavové oblasti, geograficky zálohována, zabezpečena proti požáru i dalším živelním pohromám a umožňují nabídnout prostor pro zálohování i těch nejkritičtějších dat s nejvyšší dostupností.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články