Přehnané naděje. Keňští kreslíři demýtizují Obamu

Reflexe v zemi předků

Přehnané naděje. Keňští kreslíři demýtizují ObamuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Když americký prezident Barack Obama uplynulý víkend navštívil zemi svých předků, ujišťoval Keňany o své přízni. Mnozí z nich si jí však zřejmě tak jistí nejsou. A příležitosti Obamovy návštěvy vznikla v Nairobi výstava kreseb, která vztah prezidenta s Keňou a Afrikou a pohled obyvatel na něj reflektuje se znatelně menším nadšením.

To, že otec Baracka Obamy pocházel z Keni a že se předmětem jistých spekulací stalo i místo narození samotného prezidenta, je pro Američany a potažmo svět známá věc. Avšak význam, jaký jeho prvnímu zvolení Keňa a celá Afrika v roce 2008 přikládaly, a jak ho vnímají nyní, již média reflektovala méně. O to se nyní v rámci návštěvy hlavy Ameriky pokusilo šest keňských kreslířů, kteří si vůči Obamovi nebrali servítky. 

Na kresbách, které vznikaly od Obamova nastoupení do úřadu až do konce týdne, ve kterém prezident zemi navštívil, umělci například kriticky zachycují naději, kterou do nového amerického prezidenta Keňané vkládali a představovali si, že se jejich země získá zvláštní status a privilegia ve vztazích s USA. V Keni tehdy vznikl tzv. Obama brand, kdy Keňané začali pojmenovávat své děti po prvním afroamerickém prezidentovi nebo hromadně skupovali suvenýry s jeho podobiznou.

Jejich očekávání se však nikdy neproměnila ve skutečnost, což byl i jeden z motivů pro uspořádání výstavy. ,,V určitém bodě se Obama stal americkým prezidentem, ne Keňanem v Bílém domě,“ řekl serveru Buzzfeed Patrick Gathara, který výstavu uspořádal.

Jiní umělci zase reflektují slepou víru v Obamu jako keňský alibismus. ,,Keňané si musí pomoci sami,“ říká autor kresby, kde překvapeného Obamu stojícího u letadla s kufrem nadšeně a s pláčem objímá keňská vlajka. 

Kreslíři si také neodpustili rýpnutí do Obamova zájmu o Afriku, který podle některých kreseb plyne pouze z velké angažovanosti Číny na kontinentu. Asijská velmoc je známá budováním továren v Africe a od roku 2008 je největším obchodním partnerem černého kontinentu.

Kreslíři, jež v keňských médiích reflektují především keňskou politiku, si v souvislosti s Obamou vzali na pranýř i současnou keňskou vládu a prezidenta Uhuru Kenyatta, kterého soudil Mezinárodní trestní soud v Haagu za zločiny proti lidskosti po jeho zvolení v roce 2007.

Čtěte také: Přiletěl jsem hledat rodný list, vtipkoval Obama v Keni

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články