USA zvažovaly po 11. září jaderný úder na Afghánistán, tvrdí německý diplomat

TVRDÁ ODPLATA

USA zvažovaly po 11. září jaderný úder na Afghánistán, tvrdí německý diplomatNOVÉ
Prezident George Bush mladší s vedením Spojených států krátce po útocích z 11. září. Foto: Foto: Photography Office
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Spojené státy zvažovaly, že po teroristických útocích z 11. září provedou jaderný úder na Afghánistán. V rozhovoru pro německý magazín Spiegel to řekl někdejší velvyslanec v Česku diplomat Michael Steiner, který v době útoků dělal poradce tehdejšího německého kancléře Schrödera. Steiner v rozhovoru dále uvedl, že na Schrödera naléhal, aby se Německo nepřipojovalo k mezinárodní koalici, která provedla následnou invazi.

„Papíry byl podepsané,“ odpověděl Steiner na otázku novináře, jestli Spojené státy po 11. září skutečně zvažovaly použít vůči Afghánistánu jadernou zbraň. „(Spojené státy) tehdy počítaly se všemi možnostmi,“ dodal bývalý diplomat, který v době útoků radil kancléři Schröderovi v otázkách bezpečnosti a zahraniční politiky.

Vzhledem k tomu, že útoky na budovy Světového obchodního centra a Pentagonu znamenaly pro Američany opravdový šok, se prý Steiner se Schröderem obávali, že Spojené státy budou reagovat přehnaně a vůči Afghánistánu, kde tehdy vládl islamistický režim Tálibánu, použijí nepřiměřenou sílu.

Steiner dodal, že zatímco na (ne)svržení atomové bomby se s kancléřem Schröderem shodli, později se mezi nimi objevily názorové rozdíly. Zatímco Schröder byl toho názoru, že Německo by mělo podpořit Spojené státy v jejich invazi do Afghánistánu, Steiner se podle vlastních slov domníval, že spolková republika by svému partnerovi za oceánem neměla vystavovat bianco šek na automatickou podporu.

Steiner pomáhal ‚Dederonům‘ na Západ

Přestože kvůli tomu Steiner u tehdejšího kancléře osobně intervenoval, ten o zdrženlivosti nechtěl ani slyšet. „Svůj názor nezměnil a mě osobně postavil bokem,“ postěžoval si německý diplomat v rozhovoru pro Spiegel. Nedlouho poté došlo k invazi, která svrhla náboženský režim Tálibů, přičemž Německo se na ní podílelo. Pro srovnání – války v Iráku, která začala o dva roky později, se už Němci neúčastnili.

Dnes pětašedesátiletý Steiner, který letos v létě odešel do důchodu, patří mezi nejznámější německé diplomaty. Před listopadem působil na západoněmecké ambasádě v Praze, která se tehdy stala cílovou destinací mnoha východních Němců, kteří skrz velvyslanectví chtěli emigrovat na Západ. Několika uprchlíkům osobně pomohl překonat zeď ambasády. Do Prahy se vrátil v roce 1998, kdy zde necelý rok nastoupil jako velvyslanec, než odešel ke Schröderovi. Později vystřídal více vysokých funkcí, mimo jiné šéfoval misi OSN v Kosovu. Před odchodem do důchodu zastupoval spolkovou republiku v Indii.

Při teroristických útocích z 11. září 2001 zemřelo celkem 2996 lidí včetně 19 únosců. Teroristé napojení na Al-Káidu tehdy unesli čtyři dopravní letadla, se kterými narazili do budov Světového obchodního centra v New Yorku a do budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu. Čtvrté letadlo se po vzpouře pasažérů zřítilo v neobývané oblasti v Pensylvánii. Dodnes není jasné, jaký cíl teroristé vybrali pro čtvrté letadlo, pravděpodobně však mělo zasáhnout Bílý dům nebo budovu Kapitolu.

Čtěte také: 11. září: neznámé snímky Bushe a spol.

Obvinil Bushe za 11. září. Teď dostal arabskou nobelovku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články