1 Výpočet cen elektřiny

Tarify elektřiny se od roku 2017 měnit nebudou

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Nová tarifní struktura elektřiny od roku 2017 platit nebude. Řekla to v úterý předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Úřad podle ní navrhovanou strukturu přepracuje. Uvedla, že je možné, že nebude tolik postavený na velikosti jističe, jak bylo dosud plánováno. Panovaly totiž obavy, že nové tarify dopadnou například na chataře nebo chalupáře, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou.

Původní návrh tarifních změn odmítl mimo jiné již dříve premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou. „Vítám rozhodnutí předsedkyně ERÚ Vitáskové nezavádět od příštího roku nové tarify platby za elektřinu. Návrh ERÚ byl špatný, poškozoval domácnosti s nízkou spotřebou a snižoval motivaci šetřit,“ uvedl v prohlášení premiér. Dodal, že nový návrh musí více zohlednit zájmy malých spotřebitelů a měla by mu v každém případě předcházet široká diskuse. Premiér pochválil rozhodnutí šéfky ERÚ také na svém Twitteru.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) doplnil, že lidovci návrh tarifů odmítli, protože mohl vážně zasáhnout především venkovské obyvatelstvo. I on souhlasí s tím, že změna tarifů má být taková, aby nepřestala motivovat lidi, kteří elektřinou šetří. Na druhé straně ale podle něho nemá trestat lidi, kteří elektřinu odebírají.

Vitásková v úterý zdůraznila, že ERÚ změnu tarifů pouze předkládá. Na jeho tvorbě se podle ní podílelo na 40 energetických expertů, kteří ho doporučovali schválit, a to včetně náměstkyně ministra průmyslu Lenky Kovačovské, respektive jejího předchůdce Pavla Šolce. Členy týmů byly podle Vitáskové například také zástupci distribučních firem nebo fotovoltaických asociací. Šéfka ERÚ tým v pondělí rozpustila.

Schválit novou tarifní strukturu podle Vitáskové doporučoval i oponentní posudek Českého vysokého učení technického v Praze. „Byla jsem sama proti všem, když jsem se postavila expertnímu týmu a návrhu oponentních posudků, a dala jsem celý model k veřejné konzultaci,“ uvedla šéfka ERÚ. Veřejný konzultační proces, ve kterém se k plánovaným novým tarifům mohou na stránkách úřadu vyjádřit sami lidé, spustil ERÚ v lednu.

Změny návrhu tarifů bude podle Vitáskové dělat nyní ERÚ převážné sám, jeho tým povede René Neděla, který je v úřadu pověřen řízením sekce regulace. Uvedla, že přípravy se ale bude do značné míry účastnit i ona sama. Připomněla, že na úřadu již nepracuje místopředseda Jan Nehoda, který byl podle ní za přípravu tarifů zodpovědný a expertní tým vedl. Vitásková ho odvolala v polovině ledna.

Plánované změny tarifního systému se týkají výhradně takzvaných regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Na takzvanou silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nemá mít změna žádný vliv. Navrhovaný tarifní systém měl mj. motivovat lidi, aby šetřili s velikostí svých jističů. Právě jističe mají totiž hlavní vliv na náklady za distribuci. Vitásková zopakovala, že návrh nové tarifní struktury nepodepíše, pokud by měl poškodit spotřebitele.

Čtěte také: Vitásková rozpustila tým expertů, který připravoval změny tarifů

Soud poslal Vitáskovou na 8,5 roku do vězení. Za solární podvody

,