Armáda USA omylem rozeslala antrax. Ohrozila desítky lidí
Nebezpečný antrax
Americká armáda nedopatřením zaslala několik živých vzorků s antraxem do laboratoře v Marylandu a dalších států USA. Informovala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele ministerstva obrany. Mluvčí Pentagonu Steve Warren poté potvrdil, že vzorky byly omylem poslány do celkem devíti států a jeden také na americkou základnu v Jižní Koreji, kde se mohlo nakazit až 22 lidí. Dodal však, že vzorky byly zničeny.
Pentagon sdělil, že incident vyšetřuje a že zdraví veřejnosti nebylo ohroženo. Zmíněný představitel ministerstva obrany řekl, že vzorky měly být odeslány k vědeckým účelům v neaktivním stavu a že se nyní má za to, že zásilky jsou již zajištěné.
Až 22 vojáků a dalších členů vojenského personálu na americké vojenské základně v Jižní Koreji prý mohlo být při nedávném laboratorním cvičení vystaveno živým bakteriím sněti slezinné – antraxu. Americká armáda o tom dnes informovala v prohlášení, ve kterém zároveň zdůraznila, že pro veřejnost z případu nevyplynulo žádné ohrožení.
Poplach vyvolalo zjištění, že bakterie, které se při cvičení používaly, nebyly neškodný vzorek, ale byly aktivní. Nikdo z osob, které mohly být bakterii vystaveny, zatím nevykazuje žádné symptomy nákazy.
US military accidentally sends live anthrax samples to S Korea base and labs across the US http://t.co/ZIGBbPzdJx pic.twitter.com/IW3Fz2DaWu
— BBC News US (@BBCNewsUS)
28. květen 2015
Případ se stal na letecké základně Osan, která leží zhruba 100 kilometrů jižně od jihokorejského hlavního města Soulu. Je jednou ze základen USA v Jižní Koreji, na kterých mají Američané rozmístěno celkem 28.500 příslušníků svých ozbrojených sil.
Loni se v USA zhruba devět desítek vědců nedopatřením nakazilo antraxem kvůli tomu, že bakterie, které toto onemocnění vyvolávají, byly považovány za mrtvé. Později se ale ukázalo, že bakterie byly v aktivním stavu.
Sněť slezinná, jak se antrax rovněž nazývá, může zasáhnout tři oblasti lidského organismu. Příznaky plicního antraxu se podobají nejdříve silné chřipce, pak silnému zápalu plic, nakonec nastává respirační selhávání. Střevní antrax způsobuje vážnou infekci žaludku a střev a projevuje se mimo jiné horečkami a prudkými bolestmi doprovázenými krvavými průjmy a zvracením. U kožního antraxu bývá prvním projevem svědivé místo nebo puchýř tmavé barvy v místě infekce. Posléze se objevují velké, nebolestivé vředy. Všechny tři formy se léčí pomocí antibiotik, přičemž klíčová je včasná diagnóza.