Řecko začne Turecku vracet uprchlíky, ti protestují
UPRCHLICKÁ KRIZE
Necelý den před plánovaným začátkem vracení migrantů z Řecka do Turecka, odkud má podle nepotvrzených informací v první vlně zamířit zpět na 750 lidí, nejsou jasné podrobnosti chystané akce. Podle agentury AFP by v pondělí měli být první uprchlíci převezeni z ostrova Lesbos do tureckého přístavu Dikili. Rakousko hodlá kvůli obavám z opětovného zesílení proudu uprchlíků vyslat na hranici s Itálií vojáky. Německý ministr vnitra Thomas de Maizière v této souvislosti navrhuje uzavřít podobnou dohodu jako s Tureckem i se zeměmi severní Afriky.
Řecký vládní zmocněnec pro uprchlíky o víkendu zopakoval, že úřady pokračují v přípravách na přesídlení první skupiny běženců. Podle řecké agentury ANA by mělo být 750 uprchlíků z Lesbu do Dikili dopraveno od pondělí do středy na palubě dvou tureckých lodí, které budou pod velením unijní pohraniční agentury Frontex.
Zatímco uprchlíci proti tomuto způsobu naplňování dohody EU s Tureckem protestují a OSN varuje před možným porušením jejich práv, v Dikili v sobotu proběhla demonstrace místních obyvatel proti otevření přijímacího tábora pro navrácené běžence.
Evropské země v dohodě s Ankarou vidí zásadní krok v boji proti pašerákům lidí, v němž má pomoci i zvýšená aktivita tureckých úřadů. Turecká pobřežní stráž v sobotu znemožnila více než šesti desítkám běženců odplout z Dikili směrem na Lesbos.
Podle Berlínem zveřejněných dat od faktického uzavření balkánské cesty výrazně klesá počet migrantů, kteří doputují do Německa přes Rakouskou hranici. Během března přišlo z tohoto směru 5000 běženců, což je méně než sedmina počtu z února, kdy jich dorazilo 38.570.
Rakousko se však podle ministra vnitra Hanse Petera Doskozila obává, že s lepším počasím jejich počet opět vzroste. Proto hodlá vyslat do Brennerského průsmyku na hranice s Itálií vojáky, aby pomohli zvládnout očekávaný nápor uprchlíků přicházejících přes centrální Středomoří. „Protože vnější hranice EU nejsou účinně chráněny, Rakousko brzy zpřísní kontrolu svých hranic,“ řekl Doskozil. „Očekáváme, že cesta přes centrální část Středozemního moře bude v příštích týdnech velmi využívána.“
Podle německého ministra de Maizièrea je důvod k opatrnému tvrzení, že vrchol migrační krize už proběhl, avšak v případě zesílení proudu přes Středozemní moře bude třeba dále jednat. „Pokud by lidé začali z tohoto směru znovu přicházet, budeme nuceni najít podobná řešení, k jakým jsme dospěli s Tureckem, a začít jednat rovněž se zeměmi severní Afriky,“ uvedl politik.
Česko v pondělí očekává návrat skupiny 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří byli po přechodu německých hranic zadrženi tamní policií. Běženci, kteří přijeli do Česka k přesídlení a byli původně ubytováni v Okrouhlíku u Jihlavy, azyl však odmítli a v sobotu zamířili autobusem do německého Essenu. Podle české cizinecké policie budou umístěni do detenčního zařízení a co nejdříve odesláni zpět.
Německo naproti tomu očekává příchod 35 Syřanů, kteří do země dorazí v pondělí na základě zmíněné dohody s Tureckem. Skupina rodin s dětmi bude po příletu umístěna v přijímacím zařízení v Hannoveru. EU se zavázala, že za každého vráceného Syřana, který připluje na řecké ostrovy, přijme přímo z Turecka jednoho syrského uprchlíka s nárokem na azyl.