Nálet na lékaře se nedá omluvit, říká OSN na adresu USA
Šok a zděšení ve světě vyvolaly výbuchy v nemocnici mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském městě Kunduz, kterou v noci na sobotu bombardovala patrně omylem americká letadla. Podle večerních informací si útok vyžádal nejméně 19 lidských životů. OSN dokonce mluví o možném válečném zločinu.
Mluvčí americké armády Brian Tribus připustil, že objekt se nad ránem místního času mohl neúmyslně stát terčem amerického náletu a že armáda incident vyšetřuje. Kancelář afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního oznámila, že šéf spojeneckých sil v Afghánistánu se po bombardování prezidentovi omluvil. Podle amerického ministra obrany Ashe Cartera Washington ve spolupráci s Afghánci záležitost intenzivně vyšetřuje. OSN událost odsoudila. Mezi mrtvými podle dostupných zpráv nejsou cizinci.
Američané uvedli, že „v blízkém okolí“ nemocnice útočili na ozbrojence Talibanu, kteří stříleli přímo na příslušníky amerických sil. Mluvčí americké armády Brian Tribus přitom připustil, že armáda v rámci bojů proti Talibanu uskutečnila úder, který mohl mít za následek „vedlejší ztráty v nedalekém zdravotnickém zařízení“.
Zasažená nemocnice je podle MSF jediným takovým zdravotnickým zařízením v severovýchodní oblasti Afghánistánu, které bezplatně poskytuje život zachraňující úrazovou péči. V době útoku v něm bylo více než 180 pacientů a zaměstnanců. Mezi oběťmi je 12 pracovníků této organizace a sedm pacientů, z toho tři děti. Zranění utrpělo 37 lidí, včetně 19 zaměstnanců zdravotnického zařízení, které je nyní vážně poškozené.
Operační ředitel MSF Bart Janssens uvedl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci „hluboce šokovalo“. Lékaři bez hranic požadují vysvětlení, co přesně se stalo a jak k tragédii mohlo dojít. Nemůžeme přijmout, aby se o „tak příšerné ztrátě životů“ hovořilo pouze jako o „vedlejších ztrátách“, uvedla organizace na Twitteru.
,,Vzdušné útoky v Kunduzu jsou neomluvitelné a možná i zločinné,“ řekl agentuře AFP vysoký komisař pro lidská práva z OSN.
#BREAKING: Kunduz air strikes ‚inexcusable‘, ‚possibly criminal‘: UN rights chief
— Agence France-Presse (@AFP)
3. Říjen 2015
MSF v prohlášení uvedla, že bombardování nemocnici zasáhlo od 02:08 do 03:15 místního času. Údery prý probíhaly ve zhruba čtvrthodinových intervalech. Organizace MSF přitom tvrdí, že Washington i Kábul v minulých dnech informovala o přesné poloze svého úrazového centra v Kunduzu, naposledy tak učinila 29. září. Dnešní bombardování podle MSF pokračovalo „ještě více než 30 minut od chvíle, kdy byli zástupci americké a afghánské armády v Kábulu a Washingtonu poprvé upozorněni na to, co se děje“. Vše přitom podle MSF naznačuje, že nemocnici bombardovaly síly Severoatlantické aliance.
Video shows the devastated Kunduz hospital that killed at least 50 http://t.co/VNCuDuw35h pic.twitter.com/73uDgccMmn
— The Telegraph (@Telegraph)
3. Říjen 2015
Odkud oběti z řad pracovníků MSF pocházely, organizace zatím nezveřejnila. „Mezi zabitými spolupracovníky není žádný kolega z České nebo Slovenské republiky,“ uvedla v tiskové zprávě Míla Janišová z pražské kanceláře MSF. Rozhlasové stanici Radiožurnál ředitel české pobočky humanitární organizace Pavel Gruber řekl, že jeden český lékař měl na místo odletět dnes ráno.
From 2:08 until 3:15 AM local time today, our hospital was hit by a series of aerial bombing raids at approx 15 minute intervals #Kunduz
— MSF International (@MSF)
3. Říjen 2015