Zabíjely bomby USA? Lékaři jsou v šoku po útoku na nemocnici

Bomby zabíjely

Zabíjely bomby USA? Lékaři jsou v šoku po útoku na nemocniciAKTUALIZUJEME 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Letecký útok amerických bombardérů na klíčovou nemocnici v Afghánském Kanduzu způsobil šok a rozhořčení veřejnosti. Na místě bombardování, uprostřed krvavých bojů mezi Talibanem a spojeneckými jednotkami panuje zděšení a zmatek. Organizace Lékařů bez hranic, která při útocích přišla o 12 pracovníků a další pohřešuje, žádá po americké vládě vysvětlení.

„Jsme hluboce šokováni tímto útokem, zabitím našich zaměstnanců a pacientů a těžkými škodami, které bombardování způsobilo na rozsahu poskytované zdravotní péče v celém Kundúzu,“ uvedl Bart Janssens, operační ředitel Lékařů bez hranic. „Dosud neznáme přesný počet obětí. Náš lékařský tým poskytuje první pomoc ošetřuje zraněné pacienty a personál nemocnice a sčítá zabité.Vyzývám všechny válčící strany, aby respektovaly bezpečí zdravotnických zařízení a personálu.“

Podle šéfa české pobočky Lékařů bez hranic americká armáda měla přesnou polohu nemocnice zaznamenanou. ,,Obě bojující strany věděly, kde nemocnice leží,“ řekl ČT24 ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Při více jak hodinovém bombardování nemocnice, která je pro danou oblast, kde se válčí, zásadní, zemřely také tři děti. Očekává se, že počet obětí bude ještě narůstat. Bombardování ustalo až po půl hodině poté, co organizace americké síly informovala o bombardování nemocnice.

„MSF důrazně žádá o vyjasnění toho, co přesně se odehrálo a jak se tato strašná věc mohla stát,“ píše organizace na svém webu.

Boje kolem třistatisícového Kunduzu trvají šest dní. Radikálnímu islámskému hnutí Taliban se v pondělí nečekaně podařilo zmocnit se města. Afghánská armáda s podporou letectva NATO sice toto strategické správní středisko ve čtvrtek dobyla zpět, povstalci však v některých čtvrtích stále vzdorují. Podle dostupných zpráv se bojuje zejména u letiště.

Lékaři bez hranic začali pracovat v Afghánistánu v roce 1980. V kunduzské nemocnici od začátku současných bojů ošetřili skoro čtyři stovky lidí. Úrazové centrum, které se nachází v několika budovách v rezidenční čtvrti na východě města, muselo zvýšit kapacitu z 92 lůžek na 150, přičemž pacienti leželi i v kancelářích, vyšetřovnách a na chodbách. V nemocnici se ocitli s vážnými poraněními břicha, končetin nebo hlavy, uvedli v pátek Lékaři bez hranic na svých internetových stránkách.

Podle BBC jde o jediné takové zdravotnické zařízení v severovýchodní oblasti Afghánistánu. V době útoku v něm bylo více než 180 pacientů a zaměstnanců. Lékař Ádil Akbar agentuře AP řekl, že při bombardování byl zasažen operační sál, urgentní příjem a další části nemocnice. „Podařilo se mi po útoku utéct, ale vím, že se pohřešují někteří zaměstnanci i pacienti,“ uvedl.

Čtěte také: Nálet na lékaře se nedá omluvit, říká OSN na adresu USA

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články