Kubišová, Vytisková, Dusilová. Umělci se bouří proti magistrátu

Proti zákazu živé pouliční hudby

Kubišová, Vytisková, Dusilová. Umělci se bouří proti magistrátuNOVÉ 7
Domov
  • Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Pouliční i profesionální umělci se bouří proti pražské vyhlášce o omezení pouliční umělecké veřejné produkce. Rozhodli se proto uspořádat festival Praha Žije Hudbou, jenž má na tuto problematiku upozornit. Na pěti náměstích a 30 dalších hracích místech tak od čtvrtečního do pátečního večera vystoupí například Klára Vytisková, Lenka Dusilová, Prago Union ad. Umělci a organizátoři se touto akcí snaží podpořit živou kulturu a oslavit pouliční umění v ulicích a zároveň upozornit na nesmyslnost vyhlášky z 1. března 2016, která na mnoha místech pouliční umění zakazuje.

Vyhláška o regulaci pouliční umělecké produkci tzv. buskingu zakazuje akustické pouliční umění především na území Prahy 1. Ve výčtu zakázaných míst jsou například Staroměstské náměstí, Hradčanské náměstí, Jungmanovo náměstí či Národní třída. Na seznamu jsou však i Náměstí I. P. Pavlova (Praha 2) nebo Letenské náměstí (Praha 7). Zároveň zakazuje provozovat pouliční umění do vzdálenosti 25 metrů od těchto míst. Hrát nesmíte například na flétnu, trubku, saxofon (jen s dusítkem) nebo bicí. Nesmíte křičet, stepovat či pískat. Zakázáno je také „hrát“ na popelnici, kanystr nebo barel.

Vyhláška jde v restriktivních opatřeních však ještě dále. Umělec na jednom místě smí hrát jen hodinu, poté buď musí hodinu počkat, a nebo se přesunout na druhý břeh Vltavy. Kdy a jak se smí hrát a jaký břeh je levý nebo pravý se můžete dočíst v celém znění vyhlášky zde.

Na přípravě vyhlášky a hledání kompromisů by se podle organizátora festivalu i pouličních umělců měli podílet jak zástupci města, tak i občané i umělci. Ředitel festivalu Jan Gregar pro ECHO24.cz řekl, že s vytvořením vyhlášky o regulaci buskingu souhlasí a respektuje práva občanů, ale současné znění vyhlášky je podle něj nesmyslné. Vyhláška podle něj dokonce zasahuje do svobody projevu.

Proti nařízení se bouří i samotní pouliční umělci. Jiří Wehle, pro něhož je hraní na ulici zábavou i dobrým přivýdělkem, říká, že vyhláška je hloupá a velmi ho omezuje. „Praha si s jejím vytvářením nedávala vůbec žádnou práci. Buď zakážou vše nebo vše povolí. Vyhláška mi přijde hodně hloupá, navíc jsou v ní faktické chyby.“ Wehle, jenž hraje v pražských ulicích již 26 let tím naráží například na špatné zařazení saxofonu mezi žesťové nástroje. Omezení pociťuje v nemožnosti užívání zesilovače, což ho nutí hodně křičet. Dále nesmí hrát na harfu, jelikož je větší než povolených 1,5 m2.

První pokuty za busking

Irena Seifertová, vedoucí kanceláře městské policie Praha, pro ECHO24. cz upřesnila, že od 1. března dodnes městská policie v souvislosti s porušením vyhlášky o buskingu řešila 49 přestupků. Nejčastějšími přestupky bylo nedodržení času, překročení hluku či hraní na nepovolený nástroj, většinu však podle jejích slov vyřešila policie domluvou: „Volíme nejmírnější formu trestu nebo sankcí“. Všechny by se podle policie zatím měly týkat jen Prahy 1.

Petice za změnu vyhlášky

Eliška Mikovcová, jedna z organizátorek festivalu pro ECHO24.cz potvrdila, že se již oficiální cestou snažili o změnu příslušné vyhlášky. Na ministerstvo vnitra zaslali žádost o její přezkum. Ministerstvo na ní však neshledalo nic v rozporu se zákonem. Organizátoři společně s buskery se tedy rozhodli rozjet v rámci festivalu i petiční akci, ve které požadují projednání změn platné vyhlášky. „Žádáme zastupitele hl. m. Prahy, aby projednali změnu vyhlášky o regulaci pouličního umění a upravili ji tak, aby umožnila umělcům tvořit a vystupovat v ulicích, jako je tomu běžné v jiných evropských metropolích. Živé umění a busking tvoří součást moderní kultury a domníváme se, že současná regulace je krokem proti ní.“ Petici bude možné podepsat v průběhu dvoudenního festivalu.

Festival Praha Žije Hudbou

Ředitel festivalu Jan Gregar by si přál, aby profesionální i amatérští umělci do ulic Prahy chodili častěji. Za příklad dává liberálnější evropská města jako Paříž, Řím, Berlín nebo Dublin. O myšlence uspořádat festival na podporu buskingu přemýšlel již od loňského jara. Že se z festivalu stane tak velký projekt, kde se uskuteční téměř 200 koncertů a vystoupí desítky známých umělců, však od počátku nepředpokládal. Buskery mimo jiné podpoří Lenka Dusilová, Klára Vytisková, Laco Déczi nebo Emma Smetana. K nesmyslnosti vyhlášky se v projektu Kopeme za hudbu na Youtube vyjadřují i další umělci.

Ředitel festival Jan Gregar však připomíná, že festival by neměl být anarchistickou formou a bouřením proti konkrétní vyhlášce, jde spíše o podporu živé kultury v ulicích. Zároveň organizátoři deklarují, že festival bude platnou vyhlášku a všechny náležitostí v ní respektovat.

Kritika na vyhlášku je slyšet například od zpěvačky Marty Kubišové. Busking je podle ní velice vzrušující a doplňující činnost a patří do každého města. Prahu bez buskerů si nedokáže představit.

Nad nesmyslností střídání levého a pravého břehu se pozastavuje například i herečka a zpěvačka Barbora Poláková. Busking podle ní vytváří atmosféru a tepot města.

Čtěte více:Lichá hodina levý břeh, sudá pravý. Ztíží Praha pouliční hraní?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články