Multikulti v českém lese. Našeho jelena ohrožuje asijský sika

Souboj jelenů

Multikulti v českém lese. Našeho jelena ohrožuje asijský sikaNOVÉ
Jelen evropský (vlevo) je ohrožován jelenem sikou (vpravo) Foto: Koláž: Pixabay/wikipedia.org
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Českým jelenům evropským hrozí zánik. Kříží se totiž s asijským sikou a původní majestátní symbol tuzemské přírody tak může do několika málo desetiletí zcela vymizet. Jak upozorňuje nezisková organizace Česká krajina zabývající se ochranou přírody, krajiny a životního prostředí, právě jelena evropského totiž silně postihuje rozšíření nepůvodních druhů.

Jelen sika původně z východního Ruska, Japonska nebo Vietnamu byl k nám dovážen už na přelomu 19. a 20. století s rozkvětem dovozu exotičtějších druhů na lov. Původně byli chováni v oborách, stáda se ale ve 30. a 40. letech ze zrušených obor dostala do přírody a začala s převrstvováním jelena evropského.

Podle České krajiny se o rizicích mezidruhového křížení začalo mluvit v letech 60., v 80. letech už prý více než 80 % našich jelenů vykazovalo hybridní znaky. Sika se od té doby plošně rozšířil v celé oblasti západních Čech, v Polabi, Pojizeří, Českomoravské vysočině a na řadě dalších míst a během několika desetiletí by se mohl vyskytovat po celém území.

„Jelen evropský je paradoxně jedním z nejohroženějších velkých obratlovců nejen české, ale i evropské přírody. Aniž by o tom většina veřejnosti vůbec tušila, stále větší část populace se kříží s nepůvodním jelenem sikou pocházejícím s Asie,“ komentoval problém Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Přímo o časované bombě mluví ředitel organizace Česká krajina Dalibor Dostál. „Velký rozsah křížení jelena evropského s jelenem sikou představuje časovanou bombu pro jednoho z nejtypičtějších a zároveň nejmajestátnějších evropských živočichů,“ uvedl Dostál. A i když je „náš“ jelen řádově větší, sika ho trumfuje v mobilitě i ochotě se pářit.

Ochranáři žádají celoroční lov siky

„Přestože je sika menší jelen s méně výsadami, dokáže si vymoci páření s laněmi jelena evropského. I kvůli tomu, že je velmi mobilní a je relativně odolný vůči rušení, má v kombinaci těchto vlastností navrch nad jelenem evropským,“ srovnal Jan Robovský z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Sika navíc podle České krajiny paradoxně není na seznamu nepůvodních druhů a jejich dovoz, ale i vývoz je od srpna zakázán. „Šíření jelena siky představuje pro původní druhy i životní prostředí jako celek výrazně větší riziko, než například přemnožená divoká prasata. Proto by měl být v případě tohoto druhu co nejdříve povolen celoroční lov, podobně, jako v případě divokých prasat,“ pokračoval dále Dalibor Dostál.

„Na vině je rovněž dlouhodobá nečinnost státní správy, ignorující opakovaná upozornění ze strany našich předních odborníků. Výsledkem je absence cíleného a systematického eradikačního programu, který jediný by mohl stavy siky regulovat. Otázkou zůstává, zda již není pozdě a jelen evropský není v podstatě chodící muzejní exponát,“ dodal Miloslav Jirků.

Čtěte také: Na Sibiři se mezi pastevci šíří antrax

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články